Ako skamarátiť deti s cudzími jazykmi? Jednoducho, hrou!
Pridané 6.10.2022 10:49:41 Počet zobrazení 2083
Kedy začať učiť deti cudzie jazyky? Čím skôr! Samozrejme, hravým a prirodzeným spôsobom. Čím sú deti menšie, tým rýchlejšie nasávajú nové informácie a vedomosti a „veľkáči“ sediaci na jazykových kurzoch im môžu túto schopnosť len slepo závidieť. Či už tvoríte viacjazyčnú rodinu, alebo len chcete, aby vaše dieťa malo užitočné znalosti do života, našich pár tipov vám určite pomôže.
Učíme sa s deťmi. Nenápadne.
Deti láka najmä zábava. Musia mať pocit, že všetko je len hra, že v podstate o nič nejde a ak sa pomýlia či niečo zabudnú, nič sa nedeje. Deti občas nejaké slovo zabudnú aj v rodnom jazyku, prípadne počujú nové slovo, sú tak na túto situáciu zvyknuté. Preto je hra najefektívnejším spôsobom, ako deťom otvoriť dvere k novým vedomostiam. Spoločenské hry, edukačné systémy, autokorektívne hry, či hoci len pesničky alebo jednoduché pomenovávanie predmetov na prechádzke v inom jazyku, môžu naučiť dieťa v novom jazyku oveľa viac ako nepríjemné memorovanie slovíčok.
Angličtina metódou Montessori
Naučiť sa pomenovať v angličtine 36 zvierat a správne určiť, kde žijú, to už je pekný náklad na detskú hlavičku. S Hravou angličtinou je to však hračka! Tajomstvo úspechu tejto hry je, že využíva metódu Montessori. Vďaka nej už 4-ročné detičky poznajú zvieratá zo savany, farmy, džungle, oceánu, lesa alebo z polárnej oblasti. Okrem veľmi jednoduchých pravidiel zaujmú deti aj milé ilustrácie. Tak kto chce byť múdry ako owl? ;)
Schubitrix – múdre domino
Prikladanie malých dielov k sebe tak, aby dávali zmysel z každej strany, to je princíp hier Schubitrix. Ich variabilita je veľmi veľká a spomedzi mnohých tém výrobca myslel aj na deti, ktoré bavia cudzie jazyky, konkrétne angličtina a nemčina. Hry Schubitrix si dokonca môžete vybrať podľa aktuálnej jazykovej úrovne vášho dieťaťa. So Schubitrixom sa zahrá dieťa samo, ale pokojne si môžu dať súťaž aj štyria kamaráti. Lebo učenie je vždy zábavnejšie, keď je viac hláv pohromade ;) S touto hrou deti zvládnu základnú slovnú zásobu v rôznych témach ako voľný čas či cestovanie, aj jednoduché vety a gramatiku.
Učíme sa z obrázkov
„Súrodencom" vzdelávacej hry Schubitrix sú kartičky Schubi Vocabular. Pomocou obrázkového slovníka si nielen deti rozšíria slovnú zásobu v materinskom aj cudzom jazyku. Schubi je obľúbené aj v jazykových školách, a tak sa môžu novému cudziemu jazyku priučiť aj rodičia či ďalší členovia rodiny. V každom balení je 84 až 88 kariet, a to už je slušný základ, čo poviete? Schubi kartičky sú zamerané na slovné druhy, ale aj na slovnú zásobu v rôznych oblastiach ako domácnosť, potraviny, škola, médiá a komunikácia, doprava, mesto a mnohé iné. Ku kartičkám je možné zakúpiť si aj pracovné zošity s rôznymi úlohami. Schubi je super kamarát aj pre deti so špeciálnymi potrebami či poruchou reči.
Obrázkové hry Gambini
S Gambini sa dá parádne zabaviť v materinskom jazyku, ale výborne poslúži napríklad pri učení angličtiny - hry obsahujú karty s obrázkami z rozličných kategórií, ako napríklad zvieratá, ovocie, zelenina, nábytok, kuchyňa, pracovné nástroje, oblečenie, hračky, obchod, dopravné prostriedky, ľudské telo alebo počasie. Najprv je vhodné zoznámiť deti s jednotlivými obrázkami. Vybrané karty s obrázkami pomiešame a rozmiestnime na stole obrázkom dolu. Hráč otočí jeden z obrázkov, pomenuje predmet na karte, určí kategóriu a povie vetu. Následne pokračujú ďalší hráči, ktorí sa snažia pomenovať a priradiť obrázky do správnych kategórií.
Čítame si v angličtine
Knihy sú výborným prostriedkom na učenie sa cudzieho jazyka. Tie detské sú plné obrázkov a deti po nich siahajú so záujmom. Dnes je možné kúpiť anglické leporelá pre najmenších, určené na čítanie s rodičom. Tie naše majú ako bonus zvieratká na stláčanie, ktoré stimulujú jemnú motoriku a hmat. Pre staršie deti sú určené anglické knihy doplnené o zábavné aktivity. Napríklad ako Príbehy ľadového medvedíka, kde je dvojjazyčný text a niektoré slová sú nahradené obrázkami - piktogramami. Tomu sa hovorí veselé i múdre maľované čítanie v jednom!
Všestranné Logico
Slovenské Logico ako pomôcka na učenie cudzích jazykov? Hoci to znie netradične, naša obľúbená vzdelávacia pomôcka je obľúbená aj v nejednej jazykovej škole. Prečo? Logico súbory sú tematicky zamerané na rôzne témy a vďaka tomu si pri hre deti rozšíria slovnú zásobu vo viacerých oblastiach. Logico tak vplýva na rozvoj reči nielen v materinskom jazyku, ale aj v ktoromkoľvek cudzom. Naučíme sa s múdrymi rámikmi tvary a farby, zvieratká, dopravné prostriedky či ľudské telo...?
Čo sa v mladosti naučíš...
What is your name? What is it? What colour is it? Nielen na tieto otázky budú vedieť odpovedať vaše deti. Stačí hravo kombinovať súťaže a zábavné aktivity, ktoré rozvíjajú slovnú zásobu a záujem o cudzí jazyk už od raného veku. Školská angličtina už potom deti neprekvapí. Naopak, v knihách a pracovných zošitoch nájdu dobre známe slovíčka a vety, ktoré poznajú z hier. Cudzie jazyky tak pre mnohé deti nebude strašiakom, ale prirodzenou súčasťou ich života.
Nový komentár