Nuda je super! Kamaráti sa s kreativitou, motiváciou aj originalitou.
Pridané 28.4.2022 09:50:02 Počet zobrazení 1562
Budíček, hygiena, raňajky, škola/škôlka, krúžky, úlohy, pohrať sa, večera, umyť zúbky a spať. Mnoho detí má deň zorganizovaný takmer na minútu. A kde je čas na nudu? Nuda je väčšinou spájaná s váľaním sa, márnením času a nespokojným mrnčaním. Ale vedeli ste, že nuda je vlastne super vec? A aspoň trošku ju potrebuje každý z nás... a deti obzvlášť!
Nuda sa im zíde
Zvládať a vedieť prežívať nudu je zručnosť, ktorá je dôležitá aj podľa psychológov. Dieťa by si malo vedieť postupne organizovať svoj čas, uvedomiť si, kedy je čas na povinnosti, kedy na spoločné aktivity s rodinou a v kolektíve a kedy by si malo vymyslieť samo, čím sa zamestná. Aj deti potrebujú chvíle, kedy môžu spomaliť, utíšiť sa a rozjímať pri spontánnej činnosti, ktorá ich zaujme. Neustále stimulovanie detí k činnosti a organizovanie ich času dokonca môže viesť k úzkostiam a hnevu. Naopak, pri voľnom programe môže dieťa počúvať hlas svojho srdca a zisťovať, čo je mu blízke.
Ako sa naučiť nudiť
Ako však „naučiť" deti nudiť sa? Nebuďte zo začiatku nároční, môže to byť ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Pozná to aj mnoho dospelých. Konečne trochu času pre seba a mnohí z nás ho zabijú „scrolovaním" v mobile. Čo teda robiť, ak chcete, aby sa u vás nuda nezvrtla len na pozeranie na obrazovku? Rodičia majú tri úlohy. Obklopiť dieťa inšpiratívnym prostredím. Teda zmysluplnými hrami, hračkami alebo predmetmi, ktoré deti nabádajú k samostatnej aktivite. Aj počas chvíľ ničnerobenia buďte dieťaťu nablízku. Chvíľa pre seba neznamená, že má byť osamotené. Ak si nájde nejakú činnosť, možno bude potrebovať občas s niečím poradiť, pomôcť, opýtať sa. A nakoniec, ako pri všetkom, aj v tomto prípade platí, že deti sú často len naším obrazom. Snažte sa preto aj vy tráviť svoj čas tak, aby si vaša myseľ oddýchla a zrelaxovala sa ;)
Bez pokynov a hodnotenia
Hoci sa to nezdá, nuda je kamarátkou kreativity. Čo vymyslieť, keď nie je v pláne žiaden zaujímavý program? Stačí, keď sa dieťa poobzerá po izbe a nájde voskovky, fixky, modelovacie hmoty, kreatívne sady... jednoducho čokoľvek, s čím sa dá samostatne zabaviť. Ponúknite deťom dostatok podnetov, hry a hračky, ktoré podporujú samostatnosť, fantáziu a kreativitu. Áno, deti, robia kreatívne aktivity aj v škôlke alebo škole. Ale je rozdiel, či si dieťa kreslí, lebo dostalo od pani učiteľky zadanie a jeho práca bude akýmkoľvek spôsobom hodnotená, alebo si spontánne zoberie pastelky a nechá voľný priebeh svojej fantázii. Keď má dieťa čas pre seba, môže sa prejaviť, či inklinuje skôr k pohybu, umeniu alebo logickým úlohám. Možno by ste pri všetkých hudobných a umeleckých krúžkoch ani nezistili, že máte doma budúceho hokejistu alebo biológa :)
Nuda podľa veku
Menšie deti sa vedia zabaviť jednoduchšie. Zaujme ich aj obal od hračky a vedia ju skúmať desiatky minút. Sú zvedavé, ľahšie sa zoznamujú a sú spontánnejšie. Staršie deti sú už na podnety, ktoré ich skutočne zaujmú, náročnejšie, v kolektíve môžu byť hanblivejšie, nudu prežívajú intenzívnejšie. Vtedy je fajn mať po ruke hru, do ktorej sa dieťa zahĺbi a viac či menej potrápi aj mozgové závity. Skvelou voľbou sú vzdelávacie hry Logico alebo LÜK, pri ktorých je dieťa samostatné a má na výber úlohy z viacerých tém a oblastí. Takže dieťa sa s jednou hrou nikdy nenudí. Skvelým zabijakom nudy sú aj puzzle - pre najmenších jednoduché s veľkými dielikmi, pre staršie deti s väčším počtom dielikov alebo pridanou aktivitou. Ako napríklad detektívne puzzle.
Tréning pre malé hlavičky
Doprajte vášmu dieťaťu čas na nudu a bude z neho sebavedomý, trpezlivý a samostatný človek. Ak sa vie dieťa zabaviť samo, stratí ostych skúšať nové veci. Ak sa mu v nich bude dariť, narastie aj jeho sebavedomie a prirodzená zvedavosť. Činnosť, ktorú si dieťa vyberie samo, zároveň aj trénuje trpezlivosť. Maľovanie alebo skladanie flitrového obrázku je aktivita, ktorá zaberie niekoľko desiatok minút až hodín. Ale ak ide o „projekt", ktoré si dieťa vybralo samo, skôr ho dokončí z vlastnej vôle a bez odvrávania. Deti zbožňujú aj autokorektívne hry. Môžu tak ukojiť hlad po vedomostiach a prípadný neúspech nikto nezaznamená a dieťa sa môže znova vrátiť k riešeniu. Deti, ktoré sa vedia nudiť, sa zároveň vedia aj lepšie prispôsobovať zmenám.
Inšpirácia je všade
Sú dni, kedy deťom dôjde fantázia a naozaj nevedia, čo so sebou. Vtedy ich môžete skúsiť zapojiť do činnosti, ktorú práve robíte. Alebo sa drobca opýtajte, čo by robil, keby mohol naozaj všetko na svete. Letel by do vesmíru? Povedzte mu, nech si postaví, nakreslí alebo vymodeluje vlastnú raketu! Alebo by chcel vedieť čarovať? Správny čarodejník potrebuje svoj plášť a paličku, ktorú si môže ozdobiť ligotavými ornamentami. Prípadne unudenému človiečikovi dajte výzvy. Hodíš pri hádzaní šípok aspoň 300 bodov? Postavíš vežu vysokú ako ty? Alebo si spomeňte na svoje detstvo: Nechceš kamaráta prekvapiť a vlastnoručne mu napísať list, ktorý mu príde poštou? Rôznorodé činnosti deťom rozšíria obzory a možno si uvedomia, že ich baví aktivita, o ktorej existencii ani netušili.
Všimli ste si, že všetky naše tipy ako sa nudiť efektívne, boli bez spomenutia akejkoľvek obrazovky? Mobily, tablety či televízor nie sú dobrými spoločníkmi, aj keď sa im v istom veku (ktorý je stále nižší) nevyhneme. Sú to zabijaci kreativity a hoci to tak nevyzerá, môžu spomaliť napríklad aj rozvoj reči. Korigujte preto čas, ktorý deti trávia pri týchto „časožrútoch". Ak už si deti na ich prítomnosť zvykli, budú to znášať ťažšie. Ale verte, že vlastnoručne vyrobený obraz, poskladanie náročnejšieho puzzle či správne vyriešené úlohy sú veľkou motiváciou.