7 galaktických aktivít na spoznávanie vesmíru
Pridané 9.2.2022 16:49:19 Počet zobrazení 6421
Mliečna cesta nie je z mlieka, Slnko je hviezda... A ako to, že nikto nie je dole hlavou, keď Zem je guľatá? Vesmír vyvoláva v hlavách detí množstvo otázok a nejasností. Ako sa naučiť o planétach, hviezdach, čiernych dierach a meteoritoch čo najviac a aké informácie sú primerané veku malého zvedavca?
Deti sa najlepšie učia prostredníctvom praktických skúseností. Oboznámiť deti s vesmírnymi telesami a úkazmi môže byť týmto spôsobom jednoduchšie, ako sa zdá. Začať môžete spoločným sledovaním dennej a nočnej oblohy a opisovaním, čo vidíte. Prirodzeným pokračovaním môžu byť vlastnoručne nakreslené alebo poskladané výtvory a projekty, ktoré môžu pomôcť dieťaťu zoznámiť sa s vesmírom. Pre staršie deti sú ďalším krokom rôzne vzdelávacie hry a hračky. Inšpirujte sa!
Kreslíme, čo vidíme na oblohe
Detská predstavivosť nemá hraníc. A najlepšie je zhmotniť ju vo vlastnoručne vyrobenom umeleckom diele! Nakreslite si s deťmi slnečnú sústavu, kozmickú loď kozmonautov a hoci aj milých mimozemšťanov, ktorý vás prevedú životom na ich planéte. Kreativite sa medze nekladú, preto môžete zvoliť rôzne umelecké metódy. Pre menšie deti bude zábavou maľovanie prstami a voskovkami, väčšie môžu tvoriť fixkami, farbičkami, či dokonca aj mramorovým pieskom. Farebný piesok nájdete aj v tematickej sade, kde si deti spravia vlastnú výbavu pre vesmírnych dobrodruhov. Pri kreslení a maľovaní si môžete hovoriť základné informácie o našej planéte, Slnku či Mesiaci, ktorý každú noc svieti do izbičky.
Vymodelujte si vlastný svet
Trúfajú si deti na svoj vesmírny 3D projekt? Šikovné rúčky si s vašou pomocou určite dokážu z kartónu alebo papiera postaviť vlastný model slnečnej sústavy alebo rakety. Veľká zábava je však aj s modelovacou hmotou, ktorá má megagalaktické vlastnosti – pri rozťahovaní sa nerozpadá a nikdy nevysychá. A hlavne nešpiní, nelepí sa a nie je mastná, čo ocení každý rodič malého pozemšťana aj mimozemšťana :) Spravíte si planéty z vesmírnej modrej, alebo sa deti nechajú uniesť sadou s formičkami a trblietkami? Mimozemskú zábavu prinesie aj meteor s hmotou Mad Mattr, v ktorej sa ukrýva jedna z 8 náhodne vybraných figúrok vesmírnej príšerky.
Vesmírne puzzle
Pri kreslení alebo tvorení z modelovacej hmoty sa môžete inšpirovať aj obrázkami z iných „vesmírnych hračiek", napríklad parádnymi hviezdnymi puzzle skladačkami. Aké tajomstvá vesmír ukrýva, ako vyzerá kozmická raketa a ako planéty slnečnej sústavy? To sa tá zistiť zložením nádherných puzzle obrázkov s vesmírnou tematikou. Od najjednoduchších magnetických pre malých dobrodruhov, po náročné pre teenagerov, ktorí sa potrápia až s 1500 kúskami! Počuli ste už o detektívnych puzzle? Obsahujú lupu, s ktorou je skúmanie života mimo našej planéty ešte zábavnejšie. Tajomné puzzle majú zase zázračnú lupu s fóliou, cez ktorú zbadajú všetky záhady vesmíru len tí povolaní. ;)
Fakty a zaujímavosti o vesmíre
Máte doma astronauta – amatéra v predškolskom veku? Určite venuje výskumu vesmíru veľa svojho času. Fantastické informácie o vesmíre a vesmírnych telesách sa dozvie s našou hviezdou medzi vzdelávacími hrami, Logicom! So súborom „Vesmír" sa dieťa naučí určovať povrch a farbu planét a ich vzdialenosť od Slnka, naučí sa fázy Mesiaca, spozná súhvezdia a galaxie, zistí ako funguje gravitácia či pohyby Zeme. A to všetko len s 16 kartami a známym modrým rámikom. Skvelým zdrojom informácií o vesmíre pre väčšie deti je tiež portál ESA Kids (Európska vesmírna agentúra), kde sú zrozumiteľne vysvetlené javy vo vesmíre. Rodičia aj deti tu nájdu aj rôzne hry a tipy na aktivity.
Modrá je najlepšia!
O ktorej planéte slnečnej sústavy by sme sa mali učiť najviac? No predsa o tej našej, najkrajšej, ktorá poskytuje domov miliardám ľudí a zvierat. O Zemi sa dá učiť z rôznych encyklopédií, knižiek, vzdelávacích hier. No na začiatok zabaví a veľa naučí aj taký (ne)obyčajný nafukovací glóbus. Nielenže sa s ním dá perfektne zahrať či simulovať pohyb Zeme. Takáto hravá pomôcka tiež vzdeláva tým, že zobrazuje jednotlivé krajiny, kontinenty, národy, zvieratá či dokonca divy sveta. O skvelú zábavu je postarané s menšími 30-centimetrovými, aj veľkými glóbusmi s priemerom 85 centimetrov.
Kozmonauti s presnou muškou
Vesmírna zábava sa dá zažiť aj pri vesmírnych pohybových aktivitách. Deti aj dospelí totiž vedia, že kozmonauti musia byť vo forme aj fyzicky. Udržať sa v kondícii a zároveň trénovať presnosť si deti môžu pri hádzaní šípok. Ako inak, s motívom vesmíru! Menšie deti sa zabavia pri hádzaní prvých bezpečných šípok s prísavkami už od troch rokov, predškoláci môžu súťažiť v hádzaní obojstranných magnetických šípok. Pri hádzaní magnetických diskov sa hra dá využiť na dva spôsoby – zbierať body môžete hádzaním na terč upevnený na stene alebo na zemi. Ktorý kozmonaut bude mať najpresnejšiu mušku?
Hviezdne doplnky
Má vaše dieťa záľubu vo všetkom vesmírnom? Ani sa nečudujeme! Hviezdičky, slniečko či mesiačik sú častým motívom na detskom oblečení, doplnkoch, hrách, hračkách a v detských izbách. Deti v izbičke určite poteší projektor, ktorý im na stene vykúzli hviezdnu oblohu alebo vesmírne telesá. Nechce sa deťom kúpať? Niekedy je každodenná hygiena otrava, že? Ale keď do vane hodíte šumiaci mesiac alebo hviezdičku, ktorý vodu zafarbí dúhovými pásikmi, razom sa povinný kúpeľ zmení na vesmírne dobrodružstvo.
Toto je len niekoľko zábavných aktivít, ktoré deťom odkryjú úžasné tajomstva vesmíru a našej Zeme. Máte nápad na nejakú ďalšiu? Možno vás inšpirujú vesmírne hry a hračky, ktoré nájdete TU