Emócie, inteligencia, komunikatívnosť... čo prezrádza kresba vášho dieťaťa?
Pridané 27.7.2022 16:13:15 Počet zobrazení 2784
Čarbičky-farbičky prezraďte nám tajomstvo detskej kresbičky! Baví vaše dieťa kreslenie? To je dobre. Ak má rado túto aktivitu, pravdepodobne vie vyjadrovať svoje pocity. Ako sa detská kresba vyvíja? Čo všetko dokáže obrázok o dieťati „porozprávať“ a čo dokážu z kresby vyčítať odborníci? Pozrite sa s nami bližšie na tvorbu vášho malého umelca a možno sa o ňom dozviete niečo, čo ste ešte nevedeli.
Vývoj detskej kresby
Deti dosahujú v kreslení rôzne vývojové štádiá, ktoré súvisia s ich osobnostným, kognitívnym a fyzickým rozvojom. Tie môžu byť pri každom dieťati individuálne. Okrem celkového rozvoja na kreslenie vplýva aj nadanie, osobnostné zameranie, talent, či podpora okolia. Tesne pred dovŕšením prvého roka až po cca 20-ty mesiac sledujeme prvú fázu, kedy je drobček najmä zvedavý, kreslí a čarbe bez akéhokoľvek hlbšieho úmyslu niečo zobraziť. Ani svaly jeho rúk ešte nie sú nastavené výraznejšie koordinovať pohyby ceruzkou. V druhom štádiu sú osoby a predmety zobrazené na obrázku ťažko rozpoznateľné a izolované, v detskej fantázii sú však akčné a konajú. V tretej fáze si už dieťa na papieri vytvára kompozíciu a na výkrese nájdeme konkrétnu situáciu alebo komplexný obraz. Predmety sú umiestnené logicky, čiže auto a domček dole, slnko hore.
Chcete pochopiť vnútro vášho dieťaťa? Pozrite si jeho kresbu.
Detská kresba vyjadruje emócie, poznatky, psychický stav a prežívanie dieťaťa. Vedia to aj odborníci, ktorí práve prostredníctvom kresby spoznávajú úroveň vývinu dieťaťa, emócie, ktoré prežívajú a vzťahy, ktoré ho obklopujú. Deti kreslia svoje pocity a priania a detská kresba je asi najlepší prostriedok na pochopenie detského vnútra. Kresba je skvelým pomocníkom. Je nástrojom na diagnostiku i následnú terapiu. Hoci „papier" na skúmanie detskej kresby majú odborníci, niektoré základné informácie si na obrázku vie všimnúť aj rodič ako laik. Ktoré to sú?
Keď obrázok prehovorí...
Umelecký výtvor vášho dieťaťa môže prezradiť veľa. Dá sa z neho prečítať prežívanie dieťaťa, osobnostné črty, ale aj aktuálnu náladu či problémy. A nielen vďaka tomu, čo dieťa nakreslilo, ale ako to nakreslilo, kde, akými farbami a podobne. Odborníci hovoria, že ak dieťa silno tlačí farbičkami a zanecháva tak silnú stopu na papieri, môže to byť tým, že je momentálne nahnevané. Naopak, nesmelé dieťatko kreslí jemné línie. Umiestnenie kresby na ploche zas môže napovedať o celkovej vyrovnanosti dieťaťa. Napríklad príliš malá kresbička na veľkej ploche môže naznačiť jeho zakríknutosť. A čo farby? Deti vraj dávajú najviac prednosť červenej a modrej, pričom na kresbách pokojnejších detí prevláda tá modrá. Deti, ktoré sú empatické a majú dobré vzťahy s rovesníkmi, siahajú po zelenej. A čo obávaná čierna? Nemajte obavy. Siahne po nej aj dieťa, ktorého dni sú bohaté na zážitky.
Ukážeš mi, čo si nakreslil?
Okrem samotnej kresbičky je dôležitý aj komentár dieťaťa. Obrázok nehodnoťte hneď subjektívne. Komentáre „Ooooh, aký krásny domček!", či „Fúha, aká čierna kvetinka...", nie sú na mieste. Ak sa chcete dozvedieť od dieťaťa viac, nechajte mu priestor a vyjadrite sa neutrálne. Opíšte, čo na obrázku vidíte. Napríklad: „Vidím, že dnes si mal/a chuť nakresliť domček s rodinkou". Dieťa dá k svojej inšpirácii vlastný komentár, ktorý vám môže prezradiť niečo zaujímavé.
Špeciálny pohľad špeciálneho pedagóga
Ako ľudská psychika, tak aj kresby detí nie sú jednoznačné a toto sú len všeobecné ukazovatele, ktoré môžu naznačiť, akú má autor kresbičiek osobnosť a aktuálne pocity. Aby rodičia nevyvodzovali nesprávne závery z kresby detí, je lepšie sa zveriť do rúk odborníka. Špeciálny pedagóg vie najlepšie posúdiť všetky aspekty a správne a detailne „prečítať" kresbu dieťaťa.
Štúdium detských obrázkov sa využíva:
• Pri testovaní mentálnej úrovne – podľa kresby možno určiť inteligenciu dieťaťa (inteligenčný kvocient),
• ako komunikačný prostriedok – obrázky môžu pomôcť v prípade, že dieťa dostatočne neovláda jazyk; vypovedajú v grafickej podobe o tom, čo dieťa cíti, ale nedokáže to slovne vyjadriť,
• ako prostriedok skúmania afektivity dieťaťa,
• ako prostriedok k vyjadreniu znalostí dieťaťa o svojom tele a jeho situovanie v priestore.
Podporujme naše deti v kreslení už prvých čmáraničiek. Neskôr získate milé kresby, ktoré môžete spolu s deťmi „čítať," aby ste pochopili ich vnútro a sledovali ich vývoj :) A o to, čím deti obrázky nakreslia, sa postaráme my! Všetky vhodné farby, farbičky, fixky a voskovky nájdete na jednom mieste!
Nový komentár