Zdravé sebavedomie a dobré vzťahy. Ako ich ovplyvňujú vzdelávacie hry a hračky?
Pridané 13.1.2022 10:01:41 Počet zobrazení 1280
Začiatok nového roka nás núti k zamysleniu, ako by sme ho chceli prežiť, na čo budeme klásť dôraz a čomu by sme sa chceli vyhnúť. Hoci sú naše predsavzatia vystavované rôznym skúškam, niektoré sa dodržiavajú jednoduchšie ako by sa mohlo zdať :) Ak patrí medzi vaše tohtoročné ciele odovzdať vašim deťom čo najviac vedomostí, zručností, emocionálnej zrelosti a zdravého kritického myslenia, tento blog je určený presne vám!
Prečo je vzdelanie také dôležité a prečo hrou deti získajú oveľa viac ako suchým poučovaním a nudným memorovaním? Je to jednoduché... hra je pre dieťa prirodzenou a príjemnou aktivitou! Ak sa počas hry dostane do detskej hlavičky niekoľko užitočných informácií, či ňou podporíme rozvoj charakterových vlastností dieťaťa, máme vyhrané ;) Aj výskumy jednoznačne ukazujú, že učenie hrou je dôležitou súčasťou vývoja dieťaťa.
Hrou k dobrým známkam aj k zdravému sebavedomiu
Vzdelávacie hry a hračky pomáhajú deťom rozvíjať veľa rôznych zručností, ktoré budú potrebovať vo svojom živote. Určite medzi ne patria základné schopnosti ako rozvoj jemnej a hrubej motoriky či rozvíjanie predstavivosti a kreativity. Prostredníctvom hry sa tiež učia hľadať riešenie problémov, určovať ich príčinu a následky. Učia sa, čo je kompromis a objavujú čaro nezávislosti a zdravého sebavedomia. Práve tu začína platiť, že čo sa v mladosti naučíš, neskôr ako by si našiel. Vzdelávacie hry a hračky taktiež zlepšujú koncentráciu dieťaťa, čo využije najmä počas svojho neskoršieho štúdia. Výberom vzdelávacej hry a hračky formujeme osobnosť dieťaťa, ktoré sa pri nich učí porozumieť emóciám a rozvíjať empatiu.
Vzdelávanie a učenie hrou podporuje u detí široké spektrum oblastí:
Psychomotorická oblasť − jemná motorika, zrakové vnímanie, sluchové vnímanie
Sociálno-emocionálna oblasť − samostatnosť, spolupráca, medziľudské vzťahy, predstavivosť
Jazyková oblasť − slovná zásoba, komunikácia, čítanie s porozumením
Intelektová oblasť − kritické myslenie, riešenie problémových úloh, priestorové vnímanie, tvorivosť
Kedy začať s edukačnými hrami a hračkami?
V ranom štádiu sa dieťa učí len pozorovaním svojho prostredia a vnímania okolia. Deti však môžu začať využívať vzdelávacie hračky už od jedného mesiaca. Ak sa v ranom štádiu vývoja dieťaťa v detskej izbe nachádzajú hračky, ktoré ho povzbudzujú k spoznávaniu okolia a k fyzickej aktivite, prospieva to k zlepšeniu jeho zmyslov, podnecuje k predstavivosti a zlepšeniu sociálnych zručností.
Ako vyberať tú správnu hru alebo hračku
Ako spoznáte edukačnú hru alebo hračku? Nemusia byť na nich nevyhnutne rôzne písmenká a čísla. Mnoho vzdelávacích aspektov a benefitov môže byť „ukrytých" tak, že ich rodičia na prvý pohľad neuvidia alebo si ich neuvedomia ???? Do výberu stačí investovať trochu času, aby ste zistili, aké benefity hra či hračka prináša. Ideálne je, ak sú takéto vlastnosti uvedené v popise produktu. Ak hru alebo hračku využívajú aj pedagógovia v materských a základných školách, nemôžete vybrať zle.
Ponuka hier a hračiek je dnes veľmi široká a odhadnúť, kedy je dieťa na tú-ktorú hračku pripravené, nemusí byť jednoduché. Vnímanie záujmu vášho dieťaťa a pochopenie štádia jeho vývoja vám pri výbere určite pomôže.
No a ktoré vzdelávacie hry a hračky sú vhodné pre deti v rôznom veku, sa od nás dozviete nabudúce! Medzitým si môžte pozrieť naše skvelé novinky :)