Vplyv hračiek na vzdelávací proces a rozvoj detí
Pridané 15.5.2017 08:48:39 Počet zobrazení 2563
Mnohí rodičia nechávajú výber hračiek a hier výsostne na deťoch a riadia sa najmä ich želaniami. Často podľahnú módnym vlnám moderných rozprávkových postáv a hračkám, ktoré lákajú najmä svojim balením. Nie vždy je tento postoj najsprávnejší a pravda je taká, že mnohé hračky môžu byť použité na podporu učenia a vývojového procesu dojčiat, batoliat a malých detí, hoci tak na prvý pohľad nevyzerajú.
Správny výber hračiek, ktoré sú vhodné pre dieťa s ohľadom na jeho vek a kognitívne schopnosti, bude podporovať ďalší vývoj dieťaťa. Jeden z najdôležitejších aspektov vo vývoji dojčaťa je ich schopnosť skúmať svoje bezprostredné okolie. Preto hračky, ktoré podporujú skúmanie, sú veľmi prospešné pre najmenšie deti. Deti vo veku batoliat a deti v predškolskom veku rozvíjajú svoje sociálne zručnosti, ktoré im pomôžu hrať a učiť sa s ostatnými deťmi. Avšak predtým, ako sa dieťa stane predškolák , rodičia a ostatní, ktorí sa dieťaťu venujú, by sa mali zapojiť do herných činností s dojčatami, aby mu pomáhali podporovať jeho ďalšie skúmanie.
Prvé objavovanie
Deti spoznávajú svet a učia sa novým veciam prostredníctvom štruktúry hry. Malé deti skúmajú ich prostredie tým, že fyzicky manipulujú s hračkami. Hrkálky, hryzadlá a ďalšie farebné hračky okamžite pritiahnu pozornosť bábätiek. Ako sa deti vyvíjajú a blížia veku jedného roka, ich schopnosti sú sofistikovanejšie, a veľa detí vo veku od jedného roka majú schopnosť manipulovať s hračkami na vyspelejšie úrovni. V priebehu tohto procesu učenia sa deti získavajú nové kognitívne schopnosti. Schopnosť učenia sa v ranom veku sa začína integrovať s novými vývojovými schopnosťami dieťaťa.
Vytváranie zvukov
Hračky, ktoré vydávajú zvuk, učia dieťa pochopiť súvislosť príčiny a následku. Ako deti manipulujú s hudobnými hračkami, rozvíjajú svoje kognitívne a emočné schopnosti. Hudobné hračky môžu byť vytvorené z jednoduchých domácich predmetov, ako sú fľaše, hrnce a kartónové krabice. Hudobné hračky sú vyspelejšie s pribúdajúcim vekom dieťaťa.
Predstavivosť a záujem
Hračky pomáhajú dojčatám a malým deťom rozvíjať ich predstavivosť. Hračky, ktoré zohľadňujú ich záujmy, reprezentujú členov rodiny a napodobňujú ich okolité prostredie, pomáhajú dieťaťu predstierať a znázorňovať rôzne životné situácie a rozvíjať ich fantáziu. Batoľatá vo veku okolo 2 až 3 rokov sa začínajú presadzovať a svoju nezávislosť vyjadrujú napríklad aj výberom ich hračiek. Napríklad, dieťa môže preferovať hru s dinosaurami pred hrou s autíčkami a naopak. Rozvoj predstavivosti a tvorivých schopností dieťaťa je účinnejší s hračkami, o ktoré má dieťa výrazný záujem. Výber hračiek samotnými deťmi ovplyvňujú ich rôzne osobnostné rysy a samozrejme pohlavie. Avšak vo väčšine prípadov majú rodičia tendenciu ovplyvňovať svoje deti, aby si vyberali hračky, ktoré sú v súlade s ich pohlavím. Napríklad rodičia častejšie podporujú chlapcov, aby sa hrali s autíčkami alebo dinosaurami, u dievčat najčastejšie podporujú hru s bábikami.
Vzdelávacie hračky
Vekovo vhodné didaktické hračky pomáhajú batoľatám a malým deťom rozvíjať schopnosť spracovávať informácie, rozvíjať schopnosť riešiť problémy a abstraktné myslenie. Stavanie veží z kociek a ich usporadúvanie podľa veľkosti sú veľmi účinné metódy, ako pomáhať malým deťom rozvíjať schopnosť riešiť problémy, rozvíjať priestorovú orientáciu a zlepšiť koordináciu ruka-oko. Hra s plastelínou a podobnými modelovacími hmotami zlepšuje schopnosť dieťaťa používať svoju predstavivosť a rozoznávať geometrické tvary.
Hračky, ktorých cieľom je opakovať zvuky, pomáhajú deťom správne vyslovovať zvuky a hlásky, priraďovať obrázky k písmenám, spájať písmená do slov. Maňušky sú tiež vzdelávacie hračky. Deti ich používajú na rozprávanie príbehov a sú výbornou pomôckou, ako vzbudiť u detí záujem vypočuť si príbeh. Hra s maňuškami rozvíja detskú predstavivosť a pomáha deťom preniesť rozprávkové postavy do situácií reálneho života. Puzzle sú skvelé didaktické hračky, pretože pomáhajú v kognitívnom vývoji malých detí.
Nový komentár