Samostatná hra dieťaťa a úloha rodičov v nej
Pridané 4.10.2018 14:20:28 Počet zobrazení 4208
V dnešnom článku sa nechystáme písať o tom, aké je super, keď sa dieťa hrá samé a rodič má chvíľku pre seba. Chceme písať o prospešnosti hier, ktoré vedú pri hre k samostatnosti dieťaťa.
Kedy môžeme očakávať samostatnosť dieťaťa pri hre?
Do dvoch rokov je dieťa neustále v sprievode dospelej osoby, nielen pre jeho bezpečnosť, ale aj pre to, aby sme sa dieťatku venovali, boli mu príkladom v každodenných činnostiach a aj hrách.
Celkovú samostatnosť môžeme s dieťaťom začať trénovať približne od dvoch rokov. To je vek, kedy dieťa učíme, aby si umylo ruky samo, aby si vybralo, ktoré tričko si oblečie, aby sa učilo odložiť si po sebe hračku a podobne. Keď dieťa rastie, pribúda úloh a činností, ktoré zvláda robiť samostatne, bez pomoci dospelých.
Samostatnosť by mala postupne prenikať aj do hier dieťaťa. Najrýchlejšie to dieťa zvláda pri voľných hrách so stavebnicami, s rozličným senzorickým materiálom (kinetickým pieskom, modelovacími hmotami), alebo pri hrách s bábikami či autíčkami.
Prečo je dôležitá samostatná hra dieťaťa?
Počas samostatnej hry má dieťa svoj svet, platia jeho pravidlá. Dieťa sa samo vyjadruje spôsobom, ako vníma situáciu, samo vedie dialóg s hračkami a podobne. Pociťuje pri tom svoju autonómiu, je pánom situácie. To je veľmi dôležitá skúsenosť.
Úloha rodiča je v tejto chvíli poskytovať dieťaťu bezpečný priestor a stimuly na samostatnú hru. Je nestranný pozorovateľ, ale nie priamy aktér hry. V závere samostatnej hry, najmä ak je ukončená nejakým dosiahnutým cieľom, napríklad stavbou alebo vyriešenou hádankou, je dobré dieťa pochváliť.
Čo keď dieťa odmieta samostatnú hru?
Rozhodne ho netreba do samostatnej hry nútiť. Sú deti, ktoré uprednostňujú hru s rodičom či rovesníkom. Napriek tomu povzbudzujme deti v tom, aby sa o niečo pokúšali samé (napríklad postaviť vežu z kociek). K samostatnej hre sú dôležité aj stimuly, ktoré hra dieťaťu dáva. Niekedy stačí do veľkej nádoby vysypať šošovicu a skryť v nej napríklad žalude, a dieťa si pri ich hľadaní ani neuvedomí, kde má rodiča.
Typy na hry, ktoré učia samostatnosti
Predstavujeme vám hry, ktoré sú postavené na samostatnosti a zároveň samokontrole dieťaťa. Sú to špeciálne autokorektívne pomôcky, ktoré učia deti kontrole svojho riešenia a oprave prípadných chýb. Dieťaťu sú veľmi nápomocné pri vyrovnávaní sa so skutočnosťou, že urobilo chybu, ale zároveň učia, že chyba sa dá jednoducho opraviť. Takto sa dieťa učí prijať svoju „nedokonalosť" a vyhýbať sa stresovým situáciám.
LOGICO – fenomén, ktorý poznajú takmer na celom svete
Vzdelávaciu hru LOGICO poznajú deti vo viac ako 60 krajinách sveta. V tej našej slávime jeho 10. výročie a stále sa teší veľkej popularite. S LOGICOM pracujú deti v škôlkach, školách aj doma.
LOGICO sa skladá z dvoch častí – plastového rámika s farebnými guľôčkami a z tvrdej papierovej obrázkovej karty, ktorá sa zasúva do plastového rámika.
Na karte je zobrazená logická, matematická, vizuálna či iná úloha, ktorú má dieťa vyriešiť. Odpovedá posúvaním farebných guľôčok po dráhe rámika a ich umiestnením na správne miesta.
Okrem toho, že dieťa vie pracovať maximálne samostatne, dôležitým momentom je kontrola svojich odpovedí (farebných guľôčok). Táto sebakontrola a následná samostatná oprava znamená, že dieťa nie je hodnotené ďalšími osobami a nemá pocit zlyhania.
Školáci majú príležitosť využívať LOGICO pri učení sa nových informácií alebo pri opakovaní tých zo školy. Pri prvákoch oceníte tréning trpezlivosti a zrakového vnímania pri obrázkových témach so symbolmi.
BambinoLÜK – obrázkové zošity
Obrázky vzdelávacej hry BambinoLÜK sú vhodné už pre deti od 2 rokov. Samotná hra však v tomto veku vyžaduje asistenciu dospelej osoby. Keď však dieťatko naučíte hrať s BambinoLÜK, od 3 rokov už určite bude zvládať hru samo.
Dieťa odpovedá na grafické úlohy umiestňovaním žltých štvorčekov na správne miesta. Rovnako, ako v predchádzajúcej hre, sa vie neskôr samostatne zahrať a samo si odkontrolovať svoje riešenie.
Hry so šťastným koncom
Takto vieme nazvať v podstate všetky hry, na záver ktorých si dieťa samostatne kontroluje svoje riešenia. V našom obchode nájdete na tomto princípe ešte hry miniLÜK a pocketLÜK, ktoré sú pre staršie deti.
Hry sú vhodné pre deti od 5 do 8 rokov a svojím charakterom sú pre deti výzvou. Takto majú pocit, že si pochvalu alebo dobrý pocit z vyriešenej úlohy, naozaj zaslúžili.