Puzzle pre deti. Ako vybrať správne?
Pridané 16.9.2021 16:25:39 Počet zobrazení 2296
Puzzle nie je len obrázok postrihaný na malé časti, a ani zďaleka neplatí, že musí byť vyrobené z kartónu. Aké rozličné puzzle pre deti dnes poznáme, čo všetko si deti pri ich skladaní rozvíjajú a prečo je správne ho vyhľadať, o tom už v našom dnešnom článku.
Čo znamená slovo „puzzle"?
Slovo pochádza z anglického jazyka a označuje akúkoľvek skladačku, slovnú hru či krížovku. Slovami jigsaw puzzle boli pôvodne označované skladačky, ktoré sa vytvárali z obrázku namaľovaného na doske a rozrezaného na pravidelné či nepravidelné časti. Dnes sa tieto puzzle vyrábajú najmä z tvrdého papiera a lepenky.
Čo rozvíja skladanie puzzle?
V prvom rade sa rozvíja logické myslenie, jemná motorika, vizuomotorika a sústredenosť. U menších detí sa odporúča začať s jednoduchšími obrázkami a skladačkami, náročnosť zvyšujeme podľa veku a schopností dieťaťa.
Kedy a s akými puzzle začať?
Prvé drevené puzzle môžeme ponúkať už deťom vo veku 1 roka. Drevo je materiál, ktorý zaručí nielen bezpečnosť, ale aj trvácnosť hračky. Vhodné sú najmä tie, ktoré majú na drevených dielikoch úchytky, vďaka ktorým deti s nimi jednoduchšie manipulujú.
Pre takéto malé deti vyberajte skôr puzzle a skladačky s veľkými tvarmi a obrázkami. Do 2 rokov sú vhodné drevené puzzle, ktoré obsahujú dotykové časti, napríklad na skúmanie rôznych povrchových materiálov alebo také, v ktorých sú zapracované zvuky zvieratiek, dopravných prostriedkov a pod.
Vyberte si správne
Dnes je možné vyberať puzzle podľa veku a tiež zručností dieťatka. Od 2 rokov už môžu deti rozoznávať počas hry s puzzle rôzne detaily, môžu sa sústrediť aj na doplnkové informácie.
Trojročné deti môžu pri skladaní puzzle začať riešiť prvé logické či vizuálne úlohy, informačne bohaté sú tiež 3D vrstvové puzzle s niekoľkými úrovňami skladania.
Zaujímavé, a najmä praktické sú magnetické puzzle, ktoré sa skladajú priamo na magnetickej podložke. Takto ich deti využijú aj pri cestovaní a vždy, keď je potrebné zbaliť si nejakú zábavku so sebou.
Učenie a zábava s puzzle
Pri hre s puzzle sa dá veľmi jednoducho zoznamovať napríklad s číslami, alebo môžeme učiť deti význam slov – protikladov. Samotné skladanie obrázka tak dopĺňajú cenné informácie, ktoré dieťa môže využiť aj inde.
Ak obrázok puzzle znázorňuje mapu či inú informáciu, ktorá obohatí obzor dieťaťa, je to dvojnásobný benefit. Takéto puzzle sú vhodnejšie skôr pre predškolákov a školákov. Sú detailnejšie ako puzzle pre najmenšie deti, preto sa v nich môže skrývať viac informácií. Tie dieťa môže postupne odhaľovať, a tak ho puzzle zabaví na dlhšiu dobu, nielen na čas potrebný na zloženie samotného obrázku. Následne si môžete hru doplniť rôznymi kvízmi: „Kde žije veľryba?" Alebo: „Ukáž mi Európu." Skladanie puzzle si tak dotvoríte podľa potreby a podľa toho, čo dieťa aktuálne preberá v škole.
Puzzle pre školákov, ktorí potrebujú trénovať pozornosť
Najmä v prvých dňoch a mesiacoch po prázdninách je pozornosť detí v škole oslabená. Práve skladanie puzzle výborne vyplní voľný čas žiakov a navyše trénuje ich schopnosť sústrediť sa.
Od malička až do dôchodku
Veľké, malé, drevené či papierové, puzzle sú u detí veľmi obľúbené hry. A nielen u nich. Puzzle majú svojich fanúšikov naprieč všetkými vekovými skupinami. Aj dospelí sa predháňajú v tom, kto zloží komplikovanejší obrázok z čo najväčšieho počtu dielikov. Prečo základy tejto krásnej záľuby nepostaviť už v detstve?