Príbeh o nespokojnej korytnačke je blízky mnohým deťom
Pridané 10.3.2021 11:34:01 Počet zobrazení 2162
Naša najnovšia detská kniha v rukách učiteľky. Podľa nej kniha patrí z pedagogického hľadiska do každej domácej, škôlkarskej či školáckej knižnice. Je nositeľkou inkluzívnych hodnôt a učí deti prijímať samých seba takých, akými sú, podporovať ich identitu a sebavedomie.
Filoména je korytnačka, ktorá sa nudí. Možno práve preto jej napadlo, že by bolo lepšie byť niekým iným a nenosiť už so sebou ťažký pancier. Najprv ho vymení za kožuch so zajacom, potom za krídla a perie s papagájom, potom za pazúriky s líškou. Napriek tomu však nie je šťastná. Záver príbehu prináša pre všetky zvieratká riešenie a najmä pre Filoménu poznanie, že: „... najlepšie sa cíti, keď je sama sebou, korytnačka s pancierom".
Príbeh o nespokojnej korytnačke Filoméne je blízky mnohým deťom. Často dospelý ani netuší, že dieťa by chcelo byť niekým iným a touto túžbou sa vnútorne trápi. Možno sa mu páči oblečenie kamarátky od vedľa, možno túži byť každý víkend na chate ako chlapec od susedov. Prevažne však deti chcú byť niekým iným z nedostatku ocenenia a uznania od svojho okolia. Ich sebavedomie je nízke, v kolektíve sa prejavujú utiahnuto, alebo naopak – vynikajú hlasnými až obťažujúcimi prejavmi voči svojmu okoliu.
Kniha je vhodná pre deti od 4 rokov a Filoména sa im stáva kamarátkou už pri prvom prezeraní obrázkov. Sú v nej nádherné ilustrácie, ktoré deťom dokážu popísať prežívané emócie korytnačky Filomény a deti sa s ňou vedia ľahko stotožniť. Každé dieťa bolo predsa niekedy aj smutné, aj unudené, aj rozčúlené, aj veselé... Ilustrácie zároveň pomáhajú dieťaťu pochopiť význam počutého príbehu.
Tip od pedagogičky: Vystrihnite papierové tváričky – smajlíky, na ktorých sú znázornené rôzne emócie a nálady: usmiata tvár, zamračená tvár, prekvapenie, strach apod. Vyhľadávajte na ilustráciách v knihe nálady Filomény a priraďujte k obrázku smajlíka s rovnakou náladou.
Tri bonusy detskej knihy o korytnačke Filoméne
Knižka ponúka malým čitateľom okrem poučného príbehu tri bonusy. Začína ponukou zaujímavých informácií o korytnačkách a ich spôsobe života, ktoré deťom vyrozpráva sama Filoména. Tieto údaje sú sprostredkované jednoducho no zároveň pútavo, čo motivuje malého čitateľa pracovať s témou podrobnejšie.
Tip od pedagogičky: Pokúste sa doma alebo v školách zistiť o korytnačkách čo najviac informácií, vyhľadajte ich v encyklopédiách, pozrite si o ich živote krátky dokument, prípadne navštívte terárium alebo niekoho, kto chová korytnačku. Vzhľad a správanie sa korytnačky bude pre deti fascinujúcim zážitkom. Vyhľadajte obrázky korytnačky v omaľovánkach a starých časopisoch, vystrihnite ich, nalepte do zošita. Dôležité údaje o živote korytnačky spolu s deťmi zapíšte. Vyrobte si vlastnú „korytnačiu" encyklopédiu.
Druhý bonus nájde malý čitateľ na konci knižky v podobe prílohy s vystrihovačkami rôznych identít pre korytnačku vo forme oblečenia. Deti tak Filoménu premieňajú na zajaca, na líšku ale aj na kozmonauta, či dokonca na jahodu.
Tip od pedagogičky: V skupine detí prílohu viackrát skopírujte. Nechajte deti vystrihovať a nalepovať toľko nových Filomén, koľko sa im páči. Ponúknite deťom škatuľu s rôznym oblečením, šatkami, klobúkmi, zábavnými rekvizitami a povedzte im, že sa môžu prezliecť za koho chcú. Vytvorte priestor k prezentácií kostýmov a nových identít. Nezabudnite sa detí opýtať aj na dôvod výberu kostýmu. Určite sa dozviete o deťoch nové a často prekvapivé informácie či túžby, ukryté v ich srdiečkach.
Tretí bonus sú už spomínané ilustrácie v knižke a spôsob výtvarného znázornenia korytnačky Filomény. Ilustrátorka použila okrem zelenej pestrú paletu farieb, pretože aj nálady Filomény, a aj detí sú pestrofarebné. Filoména počas svojho dobrodružstva mení nálady, raz je smutná, potom je unudená, potom je zvedavá, inokedy sa dokonca bojí...
Tip od pedagogičky: Inšpirujte sa roztomilým znázornením Filomény a vyzvite deti, nech ju namaľujú rozličnými farbami. Alebo telo korytnačky spolu s pancierom vystrihnite a na pancier nalepujte rôznofarebné kúsky papiera. Pomocou polovice zemiaka vyrábajte na veľkú spoločnú plochu papiera rôznofarebné otlačky – panciere, tie po zaschnutí dokresľujte do tvaru korytnačiek.
Kniha z pedagogického hľadiska patrí do každej domácej, škôlkarskej či školáckej knižnice. Je nositeľkou inkluzívnych hodnôt a učí deti prijímať samých seba takých, akými sú, podporovať ich identitu, sebavedomie a sebapoňatie. Každé dieťa v skupine, kolektíve či spoločnosti má svoju hodnotu a je pre ňu prínosom. Je na nás dospelých tento odkaz deťom primerane pripomínať, učiť ich vnímať seba, ale aj ostatných ako jedinečné osobnosti. Každý deň sprostredkujme Filoménin odkaz každému dieťaťu bez rozdielu:
„Neporovnávaj sa s ostatnými... Ty si výnimočný a úžasný a nik iný nie je ako ty."
Za recenziu ďakujeme pedagogičke PaedDr. Eve Sobinkovičovej.
Nový komentár