Prečo sú priestorové hry dôležité pre úspech detí v škole?
Pridané 22.10.2020 17:33:56 Počet zobrazení 3800
Pravá či ľavá strana, na to má moje dieťa ešte čas. Viete, dokedy platí táto veta a kedy je už potrebné zbystriť pozornosť, ak si dieťa tieto pojmy stále mýli?
Samozrejme, aj porozumenie priestoru a správne pomenovanie polohy sa vyvíja u detí postupne a nikto neočakáva, že slová vľavo a vpravo použije dieťa vo veku troch rokov. Oneskorená orientácia v priestore však môže zásadne vplývať na budúce školské výsledky dieťaťa.
Postupnosť v osvojovaní si pojmov a orientácie v priestore
Dieťa sa začína orientovať v priestore už v prvom roku života. Asi vo veku troch rokov rozumie, čo je to hore – dolu, asi o rok neskôr chápe, čo je vpredu – vzadu. Ako posledné, približne keď má 5 rokov, pochopí pojmy vľavo – vpravo. A práve porozumenie pojmov vpravo a vľavo (čiže pravo-ľavá orientácia) je kľúčové pre pochopenie čítania a písania.
Aké výrazy by malo dieťa ovládať už pred vstupom do školy?
Pre úspešné zvládnutie školských povinností by malo mať dieťa jasno v pojmoch prvý, druhý, tretí, posledný, predposledný, hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na, vpravo, vľavo, v rohu, v strede. Okrem toho by malo byť dieťa schopné rozlíšiť, čo znamená niečo zmerať, čo je to dĺžka alebo vzdialenosť.
Čo ak dieťa tieto veci dostatočne nepozná?
Ani by ste neverili, ako môže nedostatočné porozumenie priestoru vplývať na ďalšie oblasti vývoja dieťaťa. Deti môžu mať napríklad problém s obliekaním, nemusia sa vedieť orientovať v priestore vonku či doma, môžu mať problémy s kreslením a spájaním bodov do čiar a dokonca môžu mať problémy pri manipulácii s predmetmi v ich rukách. Vek od troch do šiestich rokov je ideálny na to, aby ste začali s hrami a aktivitami na podporu detskej orientácie.
Spoločenské hry na podporu orientácie v priestore
Spoločenské hry sú výborným prostriedkom na zábavné spoznávanie priestoru. Už deti od 3 rokov sa zabavia s hrou Hľadaj zvieratká v lese, pri ktorej ukladajú zvieratká na správne miesta podľa nákresu alebo slovného popisu.
Podobný princíp v sebe ukrýva spoločenská hra Kde je Monty?, ktorú zvládnu deti od 4 rokov. Obsahuje totiž aj náročnejšie úlohy, ako je stavanie predmetov podľa nákresu otočeného „dole hlavou". Každopádne, obe hry sľubujú skvelú zábavu a deťom pomáhajú porozumieť priestoru.
Aj známa hra domino môže v sebe skrývať hru s predložkami. U nás nájdete až dve takéto dominá, v ktorých hráči ukladajú k sebe rovnako umiestnené zvieratká. Cieľom je samozrejme komunikácia a správne využívanie predložiek počas celej hry.
BambinoLÜK – autokorektívna hra pre deti od 2 rokov
Výbornou pomôckou, s ktorou si dieťa osvojí potrebné pojmy, sú obrázkové hry, na ktorých sú vyobrazené predmety v rozličných polohách. Úlohou dieťaťa je určiť a správne pomenovať postavenie predmetu pomocou predložiek a slov.
V našom obchode nájdete napríklad hru bambinoLÜK – zošit Kde som?, ktorá je zameraná práve na túto oblasť. Dieťa okrem pomenovania polohy predmetov a osôb manipuluje pri hre so štvorčekmi, ktoré ukladá na správne miesta. Na záver si svoje odpovede overí podľa nákresu. Výhodou tejto hry veľká variabilita úloh – zošitov vhodných pred deti už od 2 rokov.
Kombinuj a priraď, ale hlavne rozprávaj
Hry Kombinuj a priraď sú tiež skvelým tréningom v spomínanej oblasti. Deti ukladajú obrázky v priestore drevených podložiek na správne miesta. Kombinujú pri tom dve vlastnosti (dva predmety) zobrazené v prvom riadku a prvom stĺpci podložky, koordinujú proces oko-ruka, trénujú jemnú motoriku a učia sa orientovať vo vymedzenom priestore. Počas celej hry dbáme na správne pomenovanie polohy predmetov (hore – dole – vľavo – vpravo – pred – za – na - pod a iné).
LOGICO – priestorová orientácia pre predškolákov
Skvelou pomôckou na nácvik orientácie sú hry so šípkami ↑↓→←. Tieto aktivity nájdete v kartičkách Logico Piccolo – Sleduj a presuň. Deti sledujú zakreslené šípky a akoby „premiestňujú" predmety na správne miesta. Svoje riešenie si vedia overiť na zadnej strane karty. Téme priestorovej orientácie sa venujú aj ďalšie karty Logico Piccolo.
Obrázkové detské knihy, veľký priestor na malej stránke
Ilustrované obrázkové knihy, ktorých majú deti určite plnú domácu knižnicu, sú tiež skvelou príležitosťou na tréning orientácie. Stačí, keď pri listovaní kladiete tie správne otázky. Napríklad: „Kde je mačička? Kde sa skrylo dievčatko?"
V našej ponuke máme obrázkových kníh pre deti naozaj veľa. Vhodné na komunikáciu sú knihy s otváracími okienkami, ktoré sú plné pestrých obrázkov, predmetov či osôb, skrytých „pod povrchom". Otázok typu „Kde je?" bude pri ich čítaní naozaj veľa. Pozrite si ponuku našich detských encyklopédií.
Skúste v každodennom živote trénovať orientáciu vášho dieťaťa na ihrisku, v priestore vášho domova či jeho okolí. Jednoduché slovné hry tak budujú pevné základy pre ich školské povinnosti.
Nový komentár