Náučné hry, s ktorými deti prekonajú strach z vody
Pridané 13.2.2020 08:55:15 Počet zobrazení 2577
Nie každé dieťa je fanúšikom kúpania. Zábavné hry s vodou vo vani či mimo nej môžu pomôcť deťom prekonať obavy z kúpania. A ak si myslíte, že kúpeľ je len psychický či fyzický relax, mýlite sa. Je to aj príležitosť na objavovanie zákonitostí chémie, fyziky a vlastnej tvorivosti.
Skúmanie a tvorivosť počas kúpania
Tvorivosť sa u dieťaťa prejaví vždy, keď sa stretáva s niečím novým a nedáme mu k tomu návod na použitie. Preto akýkoľvek objekt, ktorý sa s nimi do vane dostane, je podnetom na skúmanie a tvorivosť. Nie je nutné, aby to bola kačička, ktorá pláva na hladine, vedierko a lopatka majú tiež svoje čaro. Motorický pohyb s lopatkou plnou vody spevňuje zápästie a zároveň sa dieťatko učí sústredeniu pri hre, počas ktorej má vedierko naplniť vodou.
Jednoduchú tvorivú činnosť počas kúpania si viete pripraviť doma aj sami. Stačí vám pena na holenie a potravinárska farba. Vytvorte si kôpky peny a zmiešajte ju s rôznymi farbami potravinárskeho farbiva. Maľovanie na obklad okolo vane tak sa môže začať.
Archimedov zákon v hrách pre batoľatá
Archimedov zákon sa dá zvládnuť už v plienkach. Neveríte? Stačia vám tri balóniky. Jeden nafúknite, druhý naplňte celý vodou a tretí naplňte vodou len do polovice. Takto pripravené balóny dajte dieťaťu počas kúpania do vane.
Určite bude fascinované tým, že zatiaľ čo jeden balón pláva na hladine, ďalšie dva sa viac či menej stávajú súčasťou objemu vody vo vani. Zažiť na vlastnej koži raz je lepšie ako stokrát počuť a túto skúsenosť si dieťa so sebou hravo prenesie do školských liet.
Fúzia alebo spojenie farieb v priamom prenose
Aj keď je takéto spojenie záležitosťou fyziky, už pri hrách s vodou deti porozumejú jej základom. Poslúžia vám farebné šumiace gule (alebo iné šumiace maličkosti), ktoré sa vo vode s jemným šumením a bublaním rozpustia a zafarbia ju.
Pokojne začnite jednoducho. Na celú vaňu použite jednu farbu. Ak sa chcete zamerať na spojenie viacerých farieb, skúste jednu časť vody zafarbiť napríklad na červeno a druhú na modro. Nechajte potom dieťa pozorovať, ako z týchto dvoch farieb vzniká uprostred vane fialová.
Sliz a gél ako senzorické a hmatové hry pre najmenších
Dnes je možné zmeniť vodu na gélovú alebo slizkú farebnú hmotu, v ktorej sa mnohé deti rady vykúpu. Objavili sme však ďalšie, veľmi zaujímavé, využitie slizu či gélu do vody. Skúste ním naplniť pevnejšie igelitové vrecká alebo euro obaly, do ktorých môžete deťom vložiť aj drobné predmety (koráliky, gombíky, drobné plastové postavičky...).
Otvory zalepte pevnou kobercovou páskou. Vrecká môže dieťa skúmať hmatom a zrakom, či už na koberci alebo upevnené vo zvislej polohe. Budete prekvapení, ako táto doma vyrobená hračka zaujme deti.
Čítanie vo vode a hra s ľadom
Najmenších poteší séria knižiek, ktoré sú ideálnym spoločníkom do kúpeľa. Po ponorení knižky do vody sa bezfarebné obrázky začnú hýriť farbami. Kým vy budete svojmu drobcovi umývať vlásky, on bude so záujmom obracať stránky knižky a pozorovať, ako sa biela farba mení na pestrofarebnú ríšu vodného sveta.
Knižky zabavia dieťa aj mimo kúpeľa. Skúste mu dať do ruky kocku ľadu a nechajte ho prechádzať po stránkach gumenej knižky. Určite ho bude táto premena farieb v knižke fascinovať.
Či už sa práve snažíte dostať strach vášho dieťatka z vody pod kontrolu alebo vyhľadávate pre neho podnetné aktivity, možno ste práve našli nový nápad, ako na to.