Mozog sa vyvíja podľa toho, ako veľmi sme nadšení
Pridané 23.8.2019 12:58:36 Počet zobrazení 1561
Hra umožňuje deťom porozumieť svetu. Prostredníctvom hry sa učia o súvislostiach medzi príčinou a následkom, o základných fyzikálnych, ale aj vedeckých procesoch či sociálnej interakcii.
Keď sa deti voľne hrajú, riadia sa súborom pravidiel, ktoré sami definovali. Deti si môžu hrou vyskúšať, zmeniť a upraviť svoje spôsoby správania, aby potom preniesli svoje skúsenosti do sveta, v ktorom žijú.
Hračky sú prostredníkmi medzi dvoma svetmi, otvárajú priestor medzi imaginárnym svetom a skutočným životným zážitkom. V ideálnom prípade to hračky robia bez toho, aby upozorňovali na svoju vzdelávaciu hodnotu.
Hra by mala deti inšpirovať
Keď majú deti potešenie z hry, prichádza s ňou aj túžba učiť sa, prežívať nové veci a zisťovať súvislosti. Vedec a autor diel na tému vývoja mozgu Profesor Gerald Hüther tvrdí, že toto je možné iba pri vnútornom „zápale" pre vec. „Mozog sa vyvíja podľa toho, ako veľmi dokážeme byť nadšení. Dieťa napríklad stráca záujem o matematiku, keď mu niekto dá jasne najavo, že mu to vôbec nejde. Potom sa v tomto predmete prestane úplne rozvíjať."
Hra je tematickým podkladom na budúci rozvoj detí a ich entuziazmu. Dáva dôležitý obsah pre to, čo chceme s deťmi preskúmať, čo ich chceme naučiť. Hra je motiváciou, posilňuje u detí vnútorný záujem a nedáva im žiadne „sankcie" pri neúspechu. Hračky sú preto dôležitým nástrojom na sprostredkovanie vzdelávacieho obsahu.
Edukatívne hry a hračky by mali dopĺňať školské vzdelávanie
Snaha rodičov dať dieťaťu viac a obohatiť štátny školský systém ich vedie k tomu, že čoraz viac vyhľadávajú edukatívne hračky na domáce využitie. Mnoho učiteľov sa snaží inovovať a zatraktívňovať svoje vyučovanie, no nie vždy majú na to vhodné podmienky (finančné, materiálne či iné), inokedy môže byť limitom samotný školský systém.
Mnoho učiteľov vyhľadáva a pravidelne dopĺňa didaktické pomôcky pre svoje deti a žiakov tak, aby naplnili očakávania detí a zároveň vyvolali ich vnútornú motiváciu učiť sa nové. Sme radi, že aj naše hry sú jednými z tých, ktoré môžu rodičia nachádzať v škôlkach či školách.
Vzdelávacia hra Logico v triedach škôl a v detských izbách
Snáď najznámejšou z nich je vzdelávacia hra LOGICO, ktorá deti učí sústrediť sa a riešiť jednoduché logické úlohy. Pomocou LOGICO deti a žiaci získavajú nové informácie nenásilným a zábavným spôsobom a svoje riešenia si vedia rýchlo overiť a chyby opraviť.
Ak máte dieťa, ktoré má viac ako 3 roky, ale ešte nie je školák (do 6 rokov), určite skúste Logico PRIMO. Podľa veku či témy vyberte súbor kariet a skúšajte spolu s ním riešiť úlohy. Nezabudnite sa pri hre veľa pýtať a vzájomne komunikovať, čím hrou dosiahnete nenápadne aj rozvoj jazykových zručností dieťaťa. Práve pre túto vlastnosť poznajú Logico PRIMO aj v mnohých logopedických zariadeniach.
Školáci, najmä tí začínajúci, často vnímajú učenie sa ako niečo, čo im berie čas na zábavu. S pomôckou Logico PICCOLO to nemusí byť pravda. Úlohy z predmetov matematika, slovenčina, prírodoveda či prvouka môžu byť tiež veľmi zábavné, najmä ak dokážu žiaci Logico vnímať ako hru.
Či už ste učiteľ alebo rodič, ktorý by rád svoje dieťa v školskom veku podporil v učení, určite skúste zelený rámik Logico zaradiť medzi pravidelné pomôcky.
V našom obchode nie je Logico jediná hra, ktorá spĺňa vzdelávacie predpoklady. Mnohé z nich vychádzajú z montessori či waldorfskej pedagogiky. Celú ponuku takýchto hier nájdete v kategórii vzdelávacie hry.
Ak by ste potreboval s výberom poradiť, obráťte sa na nás. Radi sa s vami podelíme o naše poznanie vychádzajúce z dlhoročnej spolupráce s učiteľmi a ďalšími odborníkmi na vzdelávanie :)
Nový komentár