Kým dieťa nerozumie postupnosti, nenaučí sa viazať šnúrky
Pridané 19.9.2019 11:59:44 Počet zobrazení 2910
Aby sa dieťa naučilo viazať šnúrky, alebo neskôr riešiť matematické rovnice, potrebuje ovládať zákony postupnosti. Je to schopnosť vykonávať činnosť, úlohu v logickom slede a presne určenom poradí. Odborne sa to nazýva serialita. Ako sa prejavuje jej oslabenie a ako môžeme pomáhať túto schopnosť rozvíjať?
Ako sa prejavuje nedostatočne zvládnutá serialita?
Serialita je dôležitým predpokladom napríklad pri zvládaní budúceho správneho písania školákov. Jej oslabenie sa prejavuje už v predškolskom období dieťaťa.
Rodič ju môže identifikovať v týchto situáciách:
- dieťa si nedokáže zapamätať jednotlivé kroky nejakej činnosti v presnom poradí ako majú ísť za sebou (typickým príkladom je postup viazania šnúrok),
- dieťa vie vymenovať za sebou všetky dni v týždni, ale nedokáže správne povedať, čo nasleduje napríklad za utorkom a ktorý deň je pred sobotou,
- dieťa má celkovo problém s vnímaním času,
- dieťa má problém prerozprávať nejakú situáciu zo škôlky (školy), príbeh, prípadne dej rozprávky v správnom poradí.
Prečo investovať čas do nácviku správnej postupnosti?
Možno by ste to nepovedali, ale ak dieťa nedokáže správne chápať postupnosť, je často zmätené v kolektíve svojich kamarátov. Nie vždy totiž správne porozumie všetkému, čo sa mu kamaráti snažia povedať, a tak nevie dostatočne reagovať na podnety svojho okolia.
Jednoduchým znakom je aj to, keď si dieťa nedokáže pripraviť všetky pomôcky na lavicu (stôl), nedokáže si jednoducho zapamätať čo všetko bude potrebovať počas niektorej hodiny alebo výtvarného tvorenia.
Niekedy môže prerásť oslabenie seriality do frustrácie, najmä keď sa prejaví pri problémoch v písaní, kedy je postupnosť písania znakov (písmen) a slov nevyhnutná.
Samostatnou kapitolou je matematika. V tejto vede je postupnosť kľúčová, nielen pri spomínaných rovniciach, ale v podstate už pri prvých matematických operáciách ako je sčítanie či odčítanie, geometriu nevynímajúc.
Ako môžeme trénovať serialitu?
Viete si predstaviť, aké to má takéto dieťatko ťažké. Správnymi cvičeniami a hrami mu však dokážeme pomáhať a trénovať porozumenie postupnosti. Dnes máme k dispozícii veľa hier, ktoré sú voľne dostupné, stačí si len uvedomiť, čo okrem samotnej zábavy deťom prinášajú.
Najjednoduchšími sú hry, pri ktorých dieťa sleduje presné poradie znakov alebo predmetov v línii. Pripravte si hru založenú na predlohe, ktorú má dieťa presne zopakovať. Typickým príkladom je hra Ovocie a húsenička, v ktorej deti podľa predlôh navliekajú na šnúrku drevené ovocie. Predlohy sú súčasťou drevenej hry Domáce zvieratká na navliekanie a rovnako aj v hre Zvieratká na šnúrke, kde poradie zvieratiek určujete vy. V hre Rondo vario sa deti zároveň naučia aj farby a geometrické tvary a vykonávajú syntézu (spájajú znak a farbu na dvoch hodených kockách), to všetko v podaní spoločenskej hry.
Domino je nestarnúca hra, ktorú zvládajú aj menšie deti a na postupnosti je priamo založená. Sled znakov určujú samotné dieliky hry, kde posledný obrázok v línii znamená prvý znak nasledujúceho dielu domina. Menšie deti jednoduchšie vnímajú konkrétne obrázky (predmety), predškoláci už zvládajú aj bodky, farby a čísla na dielikoch hry domino. V našom obchode nájdete krásne pestrofarebné domino vo veľkom formáte so zvieratkami z džungle či kvalitné drevené domino. Špeciálne je hmatové domino, v ktorom majú obrázky na povrchu rozličnú štruktúru, slúži aj na stimuláciu jemnej motoriky.
Výzvou pre staršie deti je hra z línie didaktických hier Nikitin. Volá sa Logické línie a okrem samotného sledovania línie zadaných tvarov a farieb na predlohe, má dieťa za úlohu líniu dokončiť, prípadne urobiť zrkadlový obraz obrazca. A to je už o niečo ťažšie, vyžaduje si to okrem zachytenia postupnosti aj predstavivosť a nácvik orientácie na ploche.
Na podporu nácviku dejovej postupnosti sú výborné hry s kartičkami, na ktorých je zachytený príbeh. Kartičky si s deťmi pozriete, porozprávate sa, čo sa na nich deje a potom ich nesúmerne rozložíte na stôl. Dieťa má za úlohu usporiadať kartičky v správnom poradí tak, aby dávali zmysel a tvorili príbeh. Ten vám potom prerozprávajú. So staršími deťmi to môžete skúsiť tak, že po pol minúte ako sa pozerajú na svoj zostavený príbeh, vám ho prerozprávajú bez toho, aby sa pozerali na obrázky. Tak trénujete aj ich predstavivosť a pamäť. Na dejovú postupnosť máme pre deti hneď niekoľko hier založených na kartách s obrázkami, spomenieme napríklad Zisti koniec príbehu alebo Buď ohľaduplný a starostlivý, ktorá má aj výchovný rozmer.
Veríme, že sme vás dnes inšpirovali a niektoré detské hry vám budú dávať väčší zmysel ako možno doposiaľ. Hravý tréning postupnosti pomôže vášmu dieťaťu správne „čítať" návody ich obľúbenej stavebnice. A možno mu pomôže položiť základy budúceho stavebného inžinierstva :)
Nový komentár