Kto chce veľa vedieť, musí sa veľa hrať
Pridané 20.1.2022 11:45:02 Počet zobrazení 1937
Neexistujú žiadne vekové obmedzenia, kedy dieťa zoznámiť so vzdelávacími hrami a hračkami. Bábätká, batoľatá, predškoláci aj školáci... všetky deti majú z takýchto hračiek úžitok. Dobré je, že sú navrhnuté tak, aby deti nevedeli, že sa učia. Pre ne je predsa dôležitá predovšetkým zábava! Sú to preto vzdelávacie hry a hračky, ktoré nám pomáhajú rozvíjať u detí učenie sa hrou. Treba len vybrať tú vhodnú pre aktuálny vek a vývojové štádium dieťaťa. A s tým vám pomôžeme my :)
Hračky pre deti do 1 roka
V ranom veku pomáha zmysly dieťaťa stimulovať senzorická hra. Hrkálky a hračky na úchop, ktoré sú z príjemného materiálu ako je napríklad drevo, sa zameriavajú na zmyslovú hru prostredníctvom zvuku, zraku a dotyku. Keď deti začnú chápať, ako veci v prostredí navzájom súvisia a ako chutia, voňajú a znejú, sú pripravené na ďalšiu fázu vývoja: zisťujú, ako fungujú. Ako dieťa rastie a rozvíja si koordináciu oko - ruka, pribúdajú hračky, ktoré podporujú väčšiu interakciu. Tieto hračky pomôžu deťom prekonať prekážky a zoznámiť sa s príčinou a následkom − „ak napríklad stlačím tlačidlo, zaznie zvuk". Keď dieťa zistí, ako hračka funguje, rozvíja tým aj svoje sebavedomie. V tomto veku sú skvelým spoločníkom dieťaťa rôzne hrkálky, hračky s rôznym povrchom a materiálom, stavebnice, vkladačky na štýl puzzle, mäkké farbumeniace knižky či kocky.
Deti vo veku 12-24 mesiacov
Dieťatko medzi prvým a druhým rokom sa mení na nezastaviteľné šidlo :) Autíčka a hračky na ťahanie a chôdzu sú skvelé na učenie rovnováhy a koordinácie. Keď sa deti hrajú s pohybovými hračkami, pripravte im obchádzky a prekážky, ktoré ich nútia riešiť problémy. Tréning jemnej motoriky je takisto na dennom programe. Spojiť dva predmety magnetom alebo sa trafiť do správneho otvoru je výzva! V deťoch sa tiež prebúdza túžba tvoriť. Prstové farby či voskovky podporujúce správny úchop sú skvelou možnosťou ako vytvoriť svoj úplne prvý obraz. V tomto období sa aj detský džavot mení na slová. Slovnú zásobu sa dá tvoriť pomocou tematických hier (napríklad o zvieratkách, kde deti spoznávajú rôzne druhy, zvuky aké vydávajú, akej sú farby a podobne). Veľkým pomocníkom pri spoznávaní slov sú prvé leporelá, ktoré majú ako bonus často rôzne výrezy a členenie. Tie sú magnetom pre detské oči aj pršteky a pomáhajú cvičiť jemnú motoriku.
2 až 3 roky
Dva roky sú vek, kedy už prichádzajú na rad hračky precvičujúce kognitívne zručnosti. Vo veku 2 rokov už väčšina batoliat vie kopnúť do lopty, posadiť sa na odrážadlo, čmárať pastelkou a stavať vyššie veže z kociek. Dieťa má jemné motorické zručnosti potrebné na to, aby samo zložilo väčšie kúsky puzzle. Rôzne modelovacie hmoty sú skvelé na zmyslovú aktivitu, ktorá pomáha deťom precvičovať tvary, farby a orientáciu v priestore. Hry a knihy pomáhajú dieťaťu rozpoznávať predmety a postavy. Ukážu vášmu dieťaťu vizuálnu verziu toho, čo počuje a naopak. Zložitejšie stavebnice sú skvelým spôsobom, ako podporiť kreativitu a schopnosť riešiť problémy, či už pri snahe postaviť skladačku podľa predlohy alebo pri tvorení vlastného majstrovského diela. Deti v tomto veku baví napodobňovať svoje okolie, dospelých − chcú variť, telefonovať či ťukať do počítača. V troch rokoch prichádza zlom. Nástup do materskej školy predstavuje veľkú zmenu pre dieťa aj rodičov. Snažte sa preto pripraviť dieťa na tento režim aj prostredníctvom hry.
S čím sa hrajú predškoláci
V štyroch rokoch dostáva priestor detská fantázia. Pre predškoláka sa svet stáva čarovným miestom bez hraníc. Hračky ožívajú, bojujú s imaginárnymi príšerami, bunker z paplónov sa mení na nedobytný hrad! Podporte tento detský svet kreativity a fantázie rôznymi umeleckými sadami a zároveň ju využite na podporu predstavivosti napríklad pri hrách zameraných na priestorovú orientáciu. Predškoláci si už sami začínajú vyberať priateľov a hrajú sa v skupinkách, preto nie je na škodu mať vo výbave aj spoločenské hry, ktoré rozšíria vedomosti alebo podporia zručnosti. Podporujte spoluprácu a pomôžte dieťaťu naučiť sa zvládať emócie, ktoré prichádzajú s výhrou aj prehrou. Zároveň dbajte na to, aby dieťa ovládalo pred začiatkom školskej dochádzky základné vedomosti a spĺňalo podmienky prijatia do prvej triedy. Chcete obdarovať predškoláka? Určite je vhodné vyberať medzi umeleckými a kreatívnymi sadami, stavebnicami, tvorbou kombinácií (napríklad obliekanie), spoločenskými hrami, a aj jednoduchšími logickými rébusmi. U predškoláka sa zameriavame aj na dobrú výslovnosť hlások. Hry pre obratný jazýček sú preto takisto vítané. Čítanie kníh s farebnými obrázkami a niekoľkými slovami na každej strane spolu s dieťaťom ich začne zoznamovať s tým, ako slová, ktoré počujú, vyzerajú graficky na stránkach.
Hry a hračky pre malých školákov
Školská dochádzka znamená veľký prelom v živote dieťaťa. Rozvíja už svoje vlastné záujmy a zároveň sa učí od svojich učiteľov a rovesníkov. Čím sú deti staršie, tým viac sú schopné pracovať na dlhodobejších projektoch. Napríklad stavať niekoľko dní náročné puzzle, maľovať alebo tvoriť náročnejší obrázok. Školáci už poznajú písmenká, a tak sa vedia aj sami ponoriť do sveta príbehov v knihách podľa ich záujmu. Staršie deti zaujmú stolové hry, ktoré zahŕňajú stratégiu. Aj toto je čas, kedy sa presadzujú talenty. Máte doma športovca alebo umelca? Doprajte mu priestor na rozvoj jeho schopností, aj keby sa časom striedali alebo menili. Aj v tomto veku zaujmete deti stolovými a kartovými hrami, skladačkami, výtvarnými sadami. Potešia aj súpravy pre výskumníkov, ďalekohľady, alebo iné hračky, ktoré podporujú objavovanie či riešenie problémov, pomáhajú zlepšovať matematické a prírodovedné zručnosti a pomáhajú rozvíjať predstavivosť.
Vzťahy medzi rovesníkmi nadobúdajú rokmi väčší význam a vaše dieťa môže mať väčší záujem hrať sa so spolužiakmi ako s vami. Hoci sú deti vekom pri hre stále samostatnejšie, neoberajte ich o svoju pozornosť. Nájdite si čas na spoločné skladanie, stavanie, kreslenie či spoločenskú hru. Všímajte si a komentujte ich šikovnosť a progres. Len tak budú deti ešte radšej objavovať svet a zdokonaľovať sa v jeho chápaní.
Nový komentár