Benefity spoločenských hier pre deti od 2 do 5 rokov
Pridané 11.2.2021 16:41:39 Počet zobrazení 1968
O potrebe ponúkať deťom rôznorodé stimulačné aktivity sme písali v našom poslednom článku. Mnohé z oblastí vývoja našich detí je možné rozvíjať aj správnymi spoločenskými hrami. Ich hlavnou prednosťou je sociálna interakcia, ktorá v súčasnosti deťom veľmi chýba. Spoločenské hry zdokonaľujú deťom aj verbálne a kognitívne schopnosti.
Objavujte s deťmi nové aj staré známe spoločenské hry. Majú svoje nenahraditeľné benefity, ktoré im neprinesie žiadna online aktivita na počítači alebo smartfóne.
Hlavné benefity spoločenských hier pre deti
• kontakt s viacerými členmi rodiny či inými deťmi
• dieťa sa učí komunikovať – rozprávať, ale aj počúvať
• buduje si svoje sebavedomie pri výhrach
• cibrí svoju pozornosť
• hry učia deti trpezlivosti a vyrovnávať sa s prehrou
• deti zlepšujú svoje manuálne zručnosti a jemnú motoriku
• logické spoločenské hry zlepšujú ich pamäť aj myslenie
• stolové hry majú aj edukačnú funkciu - dieťa sa učí rozpoznávať tvary, čísla či písmena, rozvíja sa ich vizuálne vnímanie, zlepšuje sa koordinácia oko-ruka.
Viete sa s deťmi správne hrať?
1. Nechajte dieťa občas vyhrávať, len tak mu pomôžete budovať zdravé sebavedomie.
2. Pred nástupom do školy by však dieťa už malo ochutnať aj pocit občasnej prehry. Hry podľa pravidiel, ktoré prinášajú aj prehru, mu pomôžu pri vyrovnávaní sa s neúspechom v škole.
3. Hrajte sa celá rodina, pokojne aj so starými rodičmi. Spoločenské hry a zážitky pri nich si deti budú pamätať ako milé spomienky z detstva.
4. Nechajte deti po skončení hry, aby ju odložili samé.
5. Zoznámte sa s pravidlami najprv vy a potom ich jednoduchým slovníkom vysvetlite deťom. Školopovinné deti už môžu cvičiť čítanie s porozumením aj samé a tiež prerozprávať pravidlá ostatným hráčom.
6. Možné úpravy pravidiel hry si dohodnite ešte pred tým, ako sa začnete hrať. Takto sa necíti nikto ukrivdený.
7. Pre dieťa by sme mali vybrať správnu spoločenskú hru podľa toho, či sa chceme sústrediť na šikovnosť, logiku či fantáziu. Dôležité je však prihliadať i na vek dieťaťa.
Tipy na spoločenské hry pre deti od 2 rokov
Už dvojročné deti sa môžu zabávať pri jednoduchých spoločenských hrách. Väčšinou ide o hry pre dvoch – troch hráčov, počas ktorých sa stavia najmä na rýchlosti a šikovnosti rúk. V tomto veku deti rady súťažia a ešte radšej vyhrávajú.
Pri hre Kamaráti zvieratká deti stohujú jedno zvieratko na druhé podľa farby, ktorú určuje hodená kocka. Takže si natrénujú okrem motoriky aj farby. Ak hrajú dvaja hráči, víťazom je ten, kto postaví zo zvieratiek vyššiu vežu. Pri hre kocka nie je nutnosťou a deti si môžu stavať zvieratká na seba aj podľa svojej fantázie. Pri hre môžete u detí trénovať aj ich sluchovú pozornosť, keď im poviete zvieratko, ktoré majú chytiť a stohovať.
Dvojročné deti si hravo poradia aj s veľkým obrázkových dominom alebo prvé spoločenské hry na princípe pexesa. V pexese deti bývajú dokonca často úspešnejšie ako rodičia.
Známa hra pre takto veľké deti je aj loto. Hry spočívajú v priraďovaní obrázkov na svoju hraciu kartu tak, aby sa obidva zhodovali. Toto sú jednoduché hry, ktoré pri zapojení reči hravým spôsobom rozvíjajú slovnú zásobu malých detí.
Tipy na spoločenské hry pre deti od 3 rokov
Hry na rýchlosť a pozornosť ešte aj v tomto veku deťom prinášajú veľké potešenie.
Pre trojročné deti odporúčame napríklad hru 3 v 1 Rybky, ktorá obsahuje až 3 rozličné aktivity. Jemnú motoriku pocvičia s magnetickými udicami, pamäť pri pexese a pozornosť a prvé počítanie s hrou domino.
Ak ste sa rozhodli zamerať na jemnú motoriku svojich detí, určite si pozrite hru Hladná príšerka. Tú musia hráči kŕmiť pomocou drevenej pinzety, čo si vyžaduje istú úroveň zručnosti. Opäť je to hra, ktorej cieľ z hľadiska rozvoja detí im zostáva „skrytý". Ony majú len jeden cieľ, a to je ako prvý nakŕmiť hladnú príšerku.
Deti od troch rokov už zvládajú spoločenské hry s pravidlami nielen na rýchlosť a pamäť, ale aj na hry, počas ktorých sa učia farby, tvary či postupnosti. Je to tiež ideálny čas na tréning ich priestorovej orientácie a sústredenia. My veľmi odporúčame hru Postav mesto alebo Postav farmu. Obe deti učia „čítať nákres", odsledovať detail, koncentrovať sa na celok ale aj detail.
Tipy na spoločenské hry pre deti od 4 rokov
Štvorročným deťom už môžete ukázať hry s číslami a trošku náročnejšími pravidlami. Medzi našu novinku patrí veselá hra Panda. Deti sa snažia hádzaním symbolov na kocke naplniť pravidlo, ktoré je vopred určené na liste pre sebou. Deti kombinujú, počítajú, robia rozhodnutia a tak trénujú aj svoje kritické myslenie.
Dizajn spoločenskej hry Cesta Inkov síce vychádza z historickej ríše Inkov, deti ju pri nej veľmi neštudujú. Naopak, je to zábavou a správnym adrenalínom naplnená hra, veď kto by nechcel po ceste Inkov prísť do cieľa ako prvý?
Pomocou hry Hľadaj chrobáčiky sa opäť zameriame na pozornosť detí. A zase bude zábava! Kto stihne nájsť všetky chrobáčiky skôr, ako hodiny presypú aj posledné zrnko piesku?
Veľkú zábavu budete mať pri hre Happy Magic – čarodejnice v kuchyni. Štyria hráči sa presunú do rozprávkovej kuchyne a plnia svoje kotlíky tými najkvalitnejšími muchotrávkami. Pod každým hríbikom je farebná značka. Do kotlíka putuje len tá muchotrávka, ktorá skrýva rovnakú farbu, ako hráč hodil na kocke. A to je vždy veľké prekvapenie. Každý hráč môže pred tým, ako pripustí k ťahu nasledujúceho hráča, otočiť kruhom, na ktorom rastú muchotrávky. Tak mu dokonale zamotá hlavu a ten sa môže opäť spoliehať len na náhodu a šťastie pri hľadaní muchotrávky do svojho kotlíka.
V tomto veku sú vhodné aj hry, počas ktorých deti skladajú slová do slov a učia sa správne vyjadrovať. Veľkým pomocníkom je spoločenská hra Kde je Monty?. V nej nájdete drevené predmety a kocúra Montyho, ktoré by malo dieťa uložiť presne podľa obrázkovej predlohy, a zároveň zvládnuť správne pomenovať polohu predmetov.
Zásadou každej hry je dodržiavať pravidlá, hrať čestne, naučiť sa prijímať porážky i víťazstvá. Kto sa tomu naučí v hre, ľahko to potom dokáže i v živote. Určite k týmto cieľom dopomôžu aj naše hry.