Aký zmysel majú zmyslové hry?
Pridané 13.9.2018 17:23:12 Počet zobrazení 6724
Senzorické pomôcky a hračky stimulujú jeden alebo viacero zmyslov súčasne. Zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri vývine dieťaťa, najmä v ranom a predškolskom veku. Aj v našom obchode Vnímavé deti nájdete zaujímavé hry na priame využitie doma, ale aj v školskom či terapeutickom prostredí.
Svet okolo seba spoznávame prostredníctvom zmyslov, ktorých správny rozvoj je potrebné stimulovať od narodenia. Pri tomto procese vedia byť nápomocné rôzne hry, hračky ale aj špeciálne pomôcky. Pomáhajú rozvíjať zrak, hmat, čuch, chuť, sluch, vnímanie polohy svojho tela v priestore a iné.
Okrem základných zmyslov sú senzorické hry vhodné pri zdokonaľovaní motorických zručností, poznávaní, predstavivosti, komunikácie a ďalších dôležitých schopností.
Zmyslové hry majú svoje nezastupiteľné miesto aj pri odborných terapiách osôb s mentálnym, zmyslovým či telesným postihnutím. Často sa využívajú v pedagogickej praxi.
Oči sú bránou do sveta
O dôležitosti zdravých očí si nemusíme veľa hovoriť. Ako môžeme pomocou hry stimulovať zrakové vnímanie detí?
Už pre deti od dvoch rokov je určená špeciálna magnetická stavebnica s bezpečnými zrkadielkami. Prostredníctvom zrkadlových odrazov dieťa stimuluje svoje zrakové vnímanie a snahu objavovať a experimentovať so symetriou.
Veľké a ľahké časti jednej z vhodných stavebníc sú prispôsobené detskej ruke a na povrchu majú ryhy, aby ich dieťa jednoducho uchopilo. Zároveň dochádza pri manipulácii k rozvíjaniu jemnej motoriky.
Stavebnica so zrkadielkami je zaujímavá tým, že je vyhotovená len v čierno-bielom prevedení, so zámerom väčšieho kontrastu, čím silnie jej stimulačný potenciál pre malé dieťa.
Pre šikovné prstíky
Správne vyvinutá jemná motorika je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme boli schopní čokoľvek v živote vykonávať s presnosťou. Stimulovať hmat je prvým predpokladom na to, aby deti spoznávali svoje okolie rukami nielen dokonale, ale aj bezpečne. Pri jej rozvíjaní hmatu a jemnej motoriky sú dôležité aj aktivity, ktoré koordinujú spoluprácu rúk a očí.
Hmatové pexeso je hra, pri ktorej deti vyťahujú z vrecka farebné drevené predmety rozličných tvarov. Tieto skúmajú len hmatom, používať zrak nie je dovolené. Uhádnu deti, na ktoré miesto patrí predmet, ktorý držia v ruke?
Domino nie je pre deti žiadnou novinkou. Môžeme ho však urobiť ešte atraktívnejším, ak do hry zapojíme aj zmyslovú hru. Deti pri hmatovom domine používajú nielen svoj zrak, ale priraďujú k sebe rovnaké obrázky rovnakej textúry na povrchu kociek.
Tieto sú dostatočne veľké na to, aby aj dvojročné dieťatko bezpečne skúmalo dieliky domina a pritom spoznávalo zvieratká. Domino využijete aj v období, keď vaše dieťa už bude doma aj v počtoch.
Chladné pohladenie
Hra s rozličným tvárnym materiálom, stláčanie a hnietenie hmoty je tiež dôležitou súčasťou senzorických aktivít. Zaujímavým stimulom bude pre deti pocit jemného chladu pri hre s umelým snehom, ktorý si dokonca samé vyrobia.
Sneh dajte do väčšej nádoby, pridajte pár malých zvieratiek či iných drobných predmetov a nechajte deti vnímať tento príjemný pocit svojimi zmyslami.
Bavme sa so zmyslami
Aj prostredníctvom spoločenských hier deti veľa pocítia. Hra Sensino ich zábavnou formou zoznámi a najmä prevedie rôznymi zmyslami.
Aktivity sú postavené na hmatovej hre, rozlišovaní zrakom, čuchom, sluchom a chuťou. Je to vlastne kopec rozličných hier v jednom balení. Nám sa najviac páčila hra, pri ktorej sa háda, čo nám nakreslil kamarát na chrbátik.
Senzorický box
Čo je to? Je to množstvo rôzneho drobného materiálu, ktorý deťom ozvláštnite rozličnými drobnými predmetmi a nástrojmi. Senzorické boxy poskytujú veľa pre deti atraktívnych podnetov, najmä hmatových a zrakových.
Obľúbeným senzorickým materiálom je kinetický piesok. Pracovať s ním deti môžu na umelohmotných podložkách alebo v modelovacích nádobách. K piesku pridáme rôzne náradia a formičky, ktoré pomôžu dieťa k efektívnejšiemu bádaniu a k tvorivej hre.
Vďaka vnímaniu sa môžeme učiť, pretože je predpokladom rozvoja vyšších psychických funkcií ako sú myslenie a reč. Veríme, že sme vás inšpirovali a senzorické hry budú aj pre vaše deti každodenným nástrojom poznania.
Nový komentár