Ako zo spoločného čítania urobiť zážitok pre deti
Pridané 4.3.2021 16:31:20 Počet zobrazení 2561
Všeobecnému rozvoju dieťaťa veľmi pomáha pravidelný kontakt s rodičom, verbálna stimulácia a vnímanie postupnosti príbehov. Keď si s dieťaťom spoločne čítate, spájate všetky tieto aktivity. Detské knihy pre najmenšie deti a námety na zážitkové čítanie s deťmi nájdete v našom dnešnom článku.
Ako čítať deťom, aby ste sa nestali „uspávačom hadov"?
Viesť deti k pozitívnemu vzťahu ku knihám je prospešné už od útleho veku. Možno si poviete, že vy by ste aj radi svojmu drobcovi čítali, ale jeho táto aktivita príliš nenadchýna. Po chvíli čítania sa postaví a jednoducho venuje pozornosť niečomu úplne inému. Nútiť deti k čítaniu je nemožné, hovorme skôr o správnej motivácii k čítaniu. Spýtajme sa samých seba, či im vieme čítať tak, aby sme ich zaujali.
Buďte tak trochu hercom
„Keď ja čítam môjmu synovi, som ako šašo v divadielku," priznáva sa Klára, mladá mamička 2-ročného chlapca. „Niekedy sa tak naozaj cítim, otváram ústa prehnane veľa, čudujem sa nad obrázkami veľkých vecí a hľadám so šepkaním tajomne ukryté drobnosti na stránkach detských kníh." Klára tak veľmi prirodzene či dokonca podvedome robí niečo nenahraditeľné – dopĺňa literárny zážitok o dramatický rozmer.
A jej syn na to reaguje veľmi dobre. „Andrejko to má veľmi rád, hneď mi pomáha, opakuje, zapája sa s nadšením. Pri čítaní sa pýtam veľa otázok, ktorých odpovede nájde v ilustráciách. Knihy má veľmi rád."
Dramatizácia pri čítaní kníh s malými poslucháčmi je takmer nevyhnutná. Naše nadšenie sa tak rýchlo prenesie na deti a polovica úspechu je zaručená. Druhou polovicou je výber správnej knihy. Existuje vôbec univerzálne pravidlo ako vybrať knihu, ktorá dieťa zaujme? Veď každému sa páči niečo iné.
Ďalšie tipy na čítanie s najmenšími deťmi
Dobrá detská kniha všetko uľahčí
Základným predpokladom úspechu pri výbere vhodnej detskej knihy sú plnofarebné jednoduché ilustrácie s jasnými črtami. Platí, že u najmenších detí sú vhodné veľké obrázky, niekedy stačí aj jeden predmet na jednu stránku. Čím je dieťa staršie, dokáže čoraz lepšie vizuálne rozlišovať menšie ilustrácie v obrázkových slovníkoch, vie sa viac zamerať na detaily.
Kvalitne „vymyslená" detská kniha uľahčí prácu aj vám, keďže sama o sebe čítaniu pridáva ďalší interaktívny rozmer. Nie každý z nás je rodeným hercom, a preto dobrá interaktívna kniha zachráni situáciu vtedy, keď vám práve nenapadne žiadny dobrý improvizačný výstup.
Prvé knihy pre najmenšie deti
Prvé knihy pre deti by mali byť pevné, aby odolali aj nechceným pádom z detských rúk. Leporelá by mali obsahovať lákavé ilustrácie, jednoduché a pre dieťa jasne zrozumiteľné kresby. Pre väčší záujem a upútanie dieťaťa sú leporelá často doplnené o rozličné pohyblivé časti, dodatočné aktivity či otvory.
Bezpečným materiálom pre batoľatá sú napríklad aj mäkké knihy, ktoré sú určené na hru vo vode. U nás nájdete knižky, ktoré po kontakte s vodou menia farby ilustrovaných zvieratiek, čím deti dokonale zaujmú. Po rýchlom vyschnutí sú zvieratká opäť biele a hra sa môže začať odznova.
Malé deti čítajú najmä o zvieratkách
Veľké ilustrácie a jednoduché milé príbehy o zvieratkách sú typické pre edíciu Malé, ale užitočné. Tieto leporelá majú ideálnu veľkosť do detských rúk, ľahko sa im držia a listuje v nich. Pri týchto knižkách naozaj čakajte, že ich budete čítať deťom stále dookola.
Radujte sa spolu z nových slov
Knihy sú nekonečným mostom k pestrej slovnej zásobe, a to nielen v útlom veku. Výborne nám poslúžia obrázkové slovníky. Ukazujte si spolu na obrázky, pomenovávajte ich, napodobňujte zvuky, rozprávajte sa. Takéto spoločné čítanie vám dá oveľa viac námetov na rozhovor, ako by ste možno čakali.
Zaujmite deti posuvnými časťami detských kníh
Deti od 1,5 roka už dokážu pri čítaní posúvať dieliky na stránkach leporel, otvárať okienka alebo otáčať kolieskami v knižkách. Ak aj nie, práve takéto knižky sú výborné na to, aby si svoju jemnú motoriku hravo trénovali.
Knihy s otvormi plné veršíkov
Pre porozumenie sú veľmi pekne a jasne ilustrované príbehové knihy v zvláštnych knižkách s otvormi. Deťom čítajte príbehy nahlas, komentujte obrázky, sledujte dej. Sú to veľmi obľúbené knižky pre deti od 2 do 3 rokov.
Prvé encyklopédie
Udržať pozornosť malých detí pri sledovaní deja príbehu nie je vždy jednoduché. Niekedy majú trpezlivosť skôr na encyklopedické informácie a obrázky, ktoré im umožnia zapájať vlastnú fantáziu pre svoje vlastné príbehy a obrazy v mysli. Práve tento proces je veľmi dôležitý aj pre prepájanie neurónov v mozgu, pri ktorých je asociácia jedným z hnacích motorov rozvoja dieťaťa.
Odporúčame pustiť sa do zbierky encyklopédií s otváracími okienkami Vieš už prečo?. Sú unikátne nielen hutnými informáciami, ale aj spracovaním. Takmer na každej strane týchto kníh s pevnými stranami sa nachádzajú otváracie okienka, ktoré deťom prinášajú dodatočné informácie a uspokojujú ich neustálu zvedavosť a chuť po poznávaní.
Posledné výskumy ukazujú, že kde klesá predaj detskej literatúry, tam zároveň narastá počet detí so špecifickými poruchami učenia. Výskumy naopak potvrdzujú, že dieťa, ktoré od útleho veku číta so svojimi rodičmi, dosahuje optimálny duševný vývin, má lepšie výsledky počas štúdia a dokonca aj neskôr v zamestnaní (výskum čítania dospelých a študentov PISA v krajinách OECD, medzinárodný porovnávací výskum PIRLS o vývine čitateľských schopností desaťročných detí v 35 krajinách sveta, vrátane SR).
Dnešný článok o detských knihách uzatvárame preto citátom: "Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom." J. A. Komenský
Nový komentár