Ako učiť deti čas a hodiny? Predsa hrou!
Pridané 23.9.2021 14:30:00 Počet zobrazení 18287
Čas je fyzikálna veličina, ktorá vyjadruje interval medzi dvomi udalosťami, alebo dobu trvania deja. No vysvetlite túto definíciu malému dieťaťu! Pozrite si naše tipy na pomôcky a hry, ktoré vám ukážu možnosti, ako deti naučiť hodiny.
Tik-tak už v škôlke
Tik-tak „robia" hodiny, to deti vedia už od detstva. Malým deťom priblížime čas najlepšie prostredníctvom znázorňovania aktivít, ktoré sa počas dňa pravidelne striedajú. Preto je výborné, ak deti učíme od malička na rituály. Tak získavajú istotu a uvedomenie, že každý deň plynie v určitom intervale, a tiež vnímajú, že keď niečo skončí, niečo iné začne.
Je správne začať so základnými pomenovaniami aktivít a k nim priraďovať časti dňa, kedy sa vykonávajú. Napríklad ráno vstávam z postele, na obed jem obed, popoludní chodím na ihrisko, večer sa kúpem a podobne.
Aktivity počas dňa sú pekne zachytené v hre XXL puzzle Môj deň. Tieto veľké drevné puzzle majú v strede umiestnené ručičkové hodiny, ktoré môžete využiť pri opisovaní aktivít na obrázkoch puzzle. Aj keď deti ešte neporozumejú presnému zobrazeniu času na hodinách, pochopia, že čas neustále plynie.
Čas a jeho vplyv na život človeka
Čas nezastavíme a vidíme to nielen na tom, ako rýchlo rastú naše deti. Človek sa v čase mení a táto téma v rozhovore s deťmi nám dáva opäť príležitosť hovoriť o abstraktnej veličine času na konkrétnom príklade. Aj na túto tému sa zabavíte pri skladaní drevených puzzle na tému Môj život.
Príroda v čase
Pozorovaním prírody a jej zmien počas roka prídu deti na to, že po letnom kúpaní prichádza čas šarkanov a po nich vytúžené Vianoce. Pozorujte s deťmi prírodu, ukazujte im zmeny pri pohľade z okna ich detskej izby, na ihrisku a vo vašom okolí. Aj takto staviate základy ich porozumeniu času.
Ročné obdobia a zmeny, ktoré so sebou prinášajú, sú pekne spracované na kartách Logico Ročné obdobia či v súbore kariet Jar, leto, jeseň, zima. Tu deti prostredníctvom obrázkov spoznávajú dôležité detaily prírody počas roka, a aby to nebola nuda, riešia popritom logické či zábavné úlohy a rozvíjajú si vizuálne vnímanie.
Okrem nich pomôžu deťom pri diskusii obrázkové karty Kalendár, čas a počasie spolu s pracovným zošitom, kde môžete spolu vyfarbovať, vystrihovať a hľadať na obrázkoch situácie, ktoré znázorňujú tieto zmeny v čase.
Všetky informácie takpovediac „pohromade" nájdete v krásnej knihe pre deti Čas a hodiny. Vysvetľuje všetky zmeny v živote človeka, rastlín či zvierat, ktoré spôsobuje neustála zmena času, a navyše obsahuje ručičkové hodiny, ktoré deti určite využijú.
Ako naučiť deti hodiny?
Keď sme deťom v predškolskom veku vysvetlili zmeny, ktoré so sebou prináša plynutie času, chápu určitým súvislostiam a striedaniu ročných období, dňa a noci. Toto je to správne obdobie zoznámiť deti s ručičkami hodín, povedať si, čo znázorňuje veľká a čo malá ručička. Určite je potrebné začať so znázornením celých hodín.
Okrem obrázkových hier a kníh je určite dobré, ak dieťaťu zaobstaráte „hracie" ručičkové hodiny, ideálne okolo 5. až 6. roku. U nás nájdete rozličné druhy drevených hodín, dokonca aj také, s ktorými si môžete s deťmi zaznačovať dni v týždni, mesiace v roku alebo aktuálne počasie. Nápisy sú napísané v anglickom jazyku, avšak dieťaťu, ktoré ešte len s čítaním začína, pomôžu najmä pekné obrázky. Popisy v angličtine určite oceníte neskôr pri učení sa cudzieho jazyka.
Digitálky alebo analógové hodiny?
Toto rozhodnutie raz príde, školopovinné deti by však mali mať jasno v oboch typoch zobrazovania času.
Niekedy digitálne zobrazenie času ide školákom ľahšie a až neskôr pochopia ručičky. V takom prípade skúste naše hry schubitrix, trojuholníkové alebo aj hry domino.
Veríme, že sme vás inšpirovali a cesta k porozumeniu ručičiek na hodinách bude pre vaše deti menej kľukatá. A ak sa vám zdá, že to ide pomalšie, nevadí, veď všetci sme sa to raz naučili!
Nový komentár