Ako pripraviť dieťa, aby nastúpilo do prvej triedy sebavedomé? Na pomoc prichádzajú 3 prasiatka!
Pridané 8.2.2024 14:36:44 Počet zobrazení 2792
Máte doma budúceho školáčika? Ak áno, tieto riadky sú určené práve vám! Nástup do školy predstavuje pre dieťa veľkú zmenu a vy určite dbáte na to, aby bola prijemná, pohodová a najmä prirodzená. Pozrime sa na to, aké schopnosti a zručnosti by mal mať každý budúci prváčik a ako ho na školskú dochádzku čo najlepšie pripraviť.
Čo by mal budúci školák ovládať?
Reč a komunikácia – Dieťa by malo mať dostatočnú slovnú zásobu, poznať svoje meno a mená členov rodiny, svoju adresu, dni v týždni, malo by vedieť pomenovať bežné rastliny a zvieratká. Malo by hovoriť jasne a zrozumiteľne a vedieť opísať svoj deň či obrázok a vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách. Problém by nemali predstavovať skloňovanie ani správne tvary slov.
Sociálna zrelosť – Dieťa, ktoré je pripravené na školské povinnosti, vie nadviazať kontakt s ostatnými deťmi a dospelými, vie ostať bez rodiča a na nové prostredie si zvyká bez väčších problémov. Dokáže sa sústrediť na jednu činnosť a rozozná hru od povinnosti. Dokáže sa samostatne obuť, obliecť, samostatne sa najesť a obslúžiť na WC.
Motorika a grafomotorika – Predškolák vie bežne skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce. Čo sa týka jemnej motoriky, dokáže strihať, kresliť, obťahovať, uchopiť pero či navliekať korálky. Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky a osmičky tak, aby línie neboli roztrasené.
Matematické zručnosti – Budúci školák vie porovnávať veľkosti a množstvá, vie, čo znamená viac a menej, veľa a málo. Pozná základné geometrické tvary, číselný rad. Vie spočítať predmety do päť.
Orientácia v priestore – Dieťa by sa pred nástupom do školy malo orientovať v mieste svojho bydliska, orientovať sa v miestnosti, na obrázku. Malo by vedieť používať správne predložky. Vie napodobniť pohyb (aj zrkadlovo), rozlišuje pravú a ľavú stranu.
Zrakové a sluchové vnímanie – Súvisí aj s pozornosťou. Dieťa by malo vedieť nájsť rozdiely, skladať a rozkladať obrázky, malo by mať dostatočnú zrakovú pamäť – čo bolo na obrázku a v akom poradí. Mala by byť dostatočne rozvinutá sluchová pamäť – napríklad, ako sa volala princezná v rozprávke. Dieťa by malo rozlišovať zvuky, hlásky, delenie slov na slabiky.
Pozornosť a vnímanie času – Predškolák vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút, začatú činnosť alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha. Ovláda časovú a priebehovú postupnosť, vníma časti dňa, pozná dni v týždni.
Predškolák a pozitívna motivácia
Sebaistota je u budúcich školáčikov veľmi dôležitá. Preto by mali byť niekoľko týždňov či mesiacov postupne zoznamovaní s tým, ako vyzerajú školské povinnosti a režim. Predškoláka nikdy nestrašte slovami „ak sa to nenaučíš teraz, tak to v škole nezvládneš". Používajte pozitívnu motiváciu a prejavte mu dôveru. Zahrajte sa na školu doma. Nechajte dieťa, nech si v hre vyskúša úlohu žiačika aj učiteľa.
Čo ma v škole čaká?
Zdravé sebavedomie a istotu nadobudne predškolák aj vtedy, keď bude zvládať základné úlohy a zručnosti, ktoré sa od neho vo veľkej škole budú vyžadovať. A presne s tým mu pomôže náš nový pracovný zošit predškoláka Tri prasiatka určený pre budúcich prváčikov. Nie je to len taký obyčajný zošit! Vytvorili sme ho so skúsenou pedagogičkou s vyše 30-ročnou praxou, dlhoročnou riaditeľkou materskej školy, metodičkou a lektorkou učiteliek materských škôl. Zošit sa venuje viacerým oblastiam rozvoja dieťaťa a zohľadňuje školský vzdelávací program, je preto skvelou pomôckou do materských škôl, aj na individuálne vzdelávanie doma.
Pripravme sa na školu s tromi prasiatkami
Pracovný zošit vychádza z porozumenia rozprávky o troch prasiatkach. Obsahuje zábavné úlohy na rôzne oblasti rozvoja osobnosti dieťaťa, schopností a zručností potrebných pre budúce školské vyučovanie. Tri prasiatka - pracovný zošit predškoláka je originálny aj v tom, že úlohy nie sú obsiahnuté len na pracovných listoch, ale zavedie dieťa aj do prírody, či povzbudzuje vyskúšať si rôzne pokusy. Deťom robia pri tom všetkom spoločnosť naši traja hrdinovia – veselé prasiatka. A nezostanú osamotené, o chvíľu príde robiť deťom spoločnosť i škaredé káčatko.
Zrozumiteľné zadania
Čo nájdete pri každej z 57 úloh? V prvom rade piktogramy znázorňujúce oblasti, ktoré si dieťa pri plnení úloh rozvíja. Významné je vysvetlenie úloh v 3 častiach - prvá časť obsahuje informáciu pre dospelého, druhá časť popisuje, čo by dieťa malo zvládnuť, cieľový stav vedomostí, zručností, postojov a hodnôt dieťaťa. V tretej časti sú jasne formulované úlohy pre dieťa. Súčasťou zošita sú makety na vystrihnutie, aby ste si zahrali rozprávku o prasiatkach a nezbednom vlkovi. Tak čo, ideme na to? :)
Testované s láskou na predškolákoch ;)
Prečo práve zošiť s tromi prasiatkami? Odpoveď je jednoduchá! Hneď si ho obľúbili pani učiteľky v materských školách aj budúci prváčikovia. A čo ocenili najviac? Pracovný zošit predškoláka Tri prasiatka je skvelá pomôcka, pretože komplexne zohľadňuje metodický materiál ministerstva školstva pre predprimárne vzdelávanie. Úlohy pre deti sú všestranne zamerané a prelínajú sa v nich viaceré vzdelávacie oblasti. S troma prasiatkami dieťa pracuje na rozvoji reči, matematike, vede, umení, emóciách, pohybe a dramatizácii. Deti nám zase dali jednotku s hviezdičkou za pekné obrázky a milých hlavných hrdinov.
Práca a hry s tromi prasiatkami deti skvele pripravia na ozajstnú školu a podporia ich zdravé sebavedomie. Páčia sa vám naše prasiatka? Pracovný zošit je ešte čerstvý, voňavý a na ceste z tlačiarne a môžete byť medzi prvými, ktorí ho budú mať doma alebo v svojej škôlke! Stačí ísť do nášho eshopu alebo niektorého kníhkupectva.
Nový komentár