Ako na jemnú motoriku najmenších
Pridané 22.6.2017 14:32:40 Počet zobrazení 5880
Jemná motorika zahŕňa používanie malých svalov zápästia, ruky a prstov, tiež mimické svaly a svaly riadiace pohyby očí. Vďaka jemnej motorike môžeme siahať na predmety, uchopovať ich, manipulovať s nimi, koordinovať prácu rúk s pohybmi očí, rozprávať. Vykonávame tak denne mnoho dôležitých činností vrátane písania a čítania. Rozvoj jemnej motoriky si vyžaduje podnetné prostredie, v ktorom si malé deti môžu precvičovať pre dospelých bežné, no pre dieťa ešte náročné zručnosti.
Je dobré, ak majú deti možnosť uchopovať a manipulovať s predmetmi rôznej veľkosti a materiálu, stavať kocky, navliekať, šnurovať, šraubovať, vkladať predmety do otvorov, kotúľať loptu, krčiť papier alebo len tak čmárať.
Existuje veľa jednoduchých a zábavných vecí, ktoré môže dieťa robiť tak, aby si zlepšovalo jemnú motoriku. Jednou z činností, ktorá zároveň rozvíja aj kreativitu a hmatové vnímanie je hranie sa v piesku alebo s pieskom. V lete využijeme vonkajšie pieskovisko, no po celý rok bude k dispozícii kinetický piesok. Má priam zázračné vlastnosti: nesype sa, ale tečie, je veľmi príjemný na dotyk, nelepí sa a dieťa ho môže používať opakovane. Tým, že je netoxický a hygienický, je vhodný aj pre deti, ktoré ešte majú tendenciu všetko ochutnať. Hru s pieskom môžeme urobiť ešte zábavnejšou, ak dieťaťu ponúkneme rôzne formičky a vykrajovačky. Dieťa bude s nimi naberať, presýpať, modelovať, krájať a robiť množstvo iných činností, čo vplýva na rozvoj jeho jemnej motoriky, uchopovacích a manipulačných zručností. Kinetický piesok sa dá dokonca aj maľovať, alebo hrať sa s ním na malých archeológov.
Ďalšia činnosť, ktorá sa dieťaťu bude páčiť, je modelovanie z rôznych modelovacích hmôt. Tie moderné sú nelepivé, nemastné, príjemné na dotyk a svojim zložením sú ideálne pre nekonečnú hru. Deti môžu modelovaciu hmotu stláčať, miesiť, trhať, vyťahovať, spájať, pri čom zamestnajú svoje malé pršteky a rúčky. Tie pomocou týchto činností silnejú a stávajú sa zručnými. Nám sa osvedčila modelovacia hmota Bubber. Pomocou nej sa môže dieťa oboznamovať aj s farbami a tvarmi. Ak si chcete umelecké dielko dieťaťa ponechať, ponúknite mu k modelovaniu Shape It! V ponuke je v rôznych farbách a hmota je vhodná aj k zapečeniu v rúre. Vychladnutý výrobok dieťa dokončí jeho pomaľovaním. Modelovacia hmota Mad Mattr sa tiež modeluje s ľahkosťou a dieťa z nej jednoducho povykrajuje pekné tvary. Dokonca v sebe spája vlastnosti kinetického piesku a má tak kinetické vlastnosti.
Pri prevliekaní šnúrok cez veľké dierky si deti trénujú nielen pršteky, ale aj koordináciu oko – ruka. Šnúrky môžu prevliekať náhodne, tie šikovnejšie si poradia aj s prvými vzormi. Sada Geo navliekanie obsahuje tri podložky v tvare štvorca, trojuholníka a kruhu. Sú dostatočne robustné aj pre najmenšie rúčky. Veľmi zábavnou hrou na prevliekanie je aj hra Úľ pre včielky. Úlohou dieťaťa je cez otvory dreveného úľa prevliekať včielky – paličky so šnúrkami. Okrem prevliekania môžu deti aj navliekať. Tí najmenší potrebujú k tejto činnosti prispôsobený materiál, veľmi malý by im spôsobil neúspech, nepohodlie a tým by ich od tak pre jemnú motoriku prospešnej činnosti odradil. Dieťaťu k jemnomotorickej a vizuomotoricke hre máme možnosť ponúknuť Ovocie a húseničku, tu bude dieťa navliekať rôzne druhy ovocia na drevenú paličku so šnúrkou. Okrem precvičovania prštekov a koordinácie oko – ruka môže menovať jednotlivé druhy ovocia, menovať ich farby a tým rozširovať slovnú zásobu a zlepšovať komunikáciu.
Ako tréning jemnej motoriky je výborné skrutkovanie pomocou hry Stromček. Okrem manuálnych zručností sa dieťa oboznamuje s prvými farbami a intuitívne rozlišuje veľkosť.
Nový komentár