Ako aktívna pozornosť rodiča vplýva na vývoj dieťaťa?
Pridané 12.3.2020 12:53:48 Počet zobrazení 2863
Materská či rodičovská dovolenka totiž vôbec nie je o relaxe. Rodičia dennou starostlivosťou výrazne vplývajú na rozvoj svojich detí. Byť zodpovedným rodičom je „makačka“.
V prvých rokoch života je dieťa ako špongia. Nasáva všetko, čo sa okolo neho deje. Vníma všetky podnety, spracúva ich na úrovni svojho vnímania a ukladá do podvedomia. Vlastne takmer celé prijímanie podnetov prebieha prevažne na podvedomej úrovni. V podvedomí naše mozgové impulzy pracujú vo frekvencii až 11 miliónov bitov za sekundu, kým vedomá myseľ iba okolo 50 bitov za sekundu. To je jeden z dôvodov, prečo sa deti učia tak rýchlo.
A to je aj dôvod, prečo my, rodičia, musíme dôsledne dbať na správny vývoj dieťaťa a na to, čo naň vplýva. A samozrejme, aj v akej intenzite. Je namieste hovoriť o aktívnej, teda úmyselnej pozornosti, počas ktorej sa odpútame od iných situácií a venujeme sa výhradne dieťatku. Dnes si povieme o oblasti motoriky a reči. Aktívnym prístupom a výberom vhodných aktivít môžu rodičia dieťa v ranom období posunúť vpred a položiť dôležité základy.
Motorika, základ budúcej inteligencie
Keď sa naučí chodiť, spoznáva svet úplne iným spôsobom. Možnosť pohybovať sa bez pomoci vníma ako istý druh oslobodenia sa a neobmedzený priestor na spoznávanie sveta naokolo.
Koordináciu vlastného tela a vývoj hrubej motoriky podporíme rozličnými pohybovými hrami. Dieťa sa postupne naučí behať, skákať, liezť, hádzať, udržiavať rovnováhu. Podporovať deti v pohybe je veľmi dôležité a je dokázaná priama súvislosť medzi počtom prepojení neurónov a telesným pohybom. Nezabúdajte, že každé dieťa potrebuje svoj čas a rozhodne nie je na mieste prílišné porovnávanie detí medzi sebou. Pohyb však naštartuje veľké množstvo neurónov a podporí mnohé oblasti rozvoja dieťatka, napríklad aj takú reč a jemnú motoriku. Spomeňte si na to vždy, keď skákanie a dupkanie dieťaťa bude pre vás „otravné". Naopak, pustite mu k tomu hudbu.
K pohybu dieťa motivuje aj obyčajná loptička, ktorú kotúľate po zemi. Určite si zvoľte ľahké predmety, napríklad balón, ktorý dieťatku neublíži. V našom obchode sú novinkou senzorické loptičky Rubbabu, ktoré sú vyrobené z prírodného kaučuku a majú rozličné povrchy na lepšiu zmyslovú stimuláciu jemnej motoriky. Tieto svojimi veselými farbami dieťa k pohybu určite inšpirujú.
Počas pekných dní zoberte von odrážadlo. Menšie deti určite vybavte prostriedkom s tromi kolieskami, väčšie zvládnu udržať rovnováhu s dvomi. Dnes už nemusíte kupovať každý typ odrážadla zvlášť, dostupné sú ľahké odrážadlá Funny Wheels, u ktorých sa zmena počtu koliesok či nastavenie výšky sedadla dá pohodlne realizovať.
Reč dieťaťa priamo súvisí s pozornosťou rodiča
Vývin reči je u detí veľmi rozličný. Dieťa sa učí najskôr pomenovať veci, učí sa žiadať o veci a rozvíja sa aj jeho schopnosť povedať „nie". Počas tejto vývojovej fázy je hlavnou výzvou rozvoj toho, čo psychológovia nazývajú emočná regulácia. Čiže, nielen vedieť povedať „nie", ale vedieť ho aj prijať od ostatných bez plaču a kriku. O emóciách sa viac pobavíme v inom článku.
Pri vývoji reči sú dôležité komunikačné podnety, ktoré dieťatku poskytujeme. Komunikácia s dospelým je dôležitým aspektom osvojenia si jazyka. Preto je veľmi dôležité, koľko pozornosti a komunikačných podnetov rodičia dieťatku denne venujú. Nápomocné sú leporelá a obrázkové knihy, ktoré dieťa vníma a učí sa ich opisovať. Rozširuje sa tak slovná zásoba. Naše leporelá sú veľmi pestré a u detí naozaj obľúbené.
Na jej rozvoj poslúži aj obrázková vzdelávacia hra bambinoLÜK, ktorá dokáže dieťa komunikačne naozaj „nakopnúť". Počas rozprávania manipuluje pri hre aj s doštičkami, čím je reč prepojená s pohybom. To má za následok stimuly, ktoré potrebuje mozog na prepájanie oboch hemisfér.
Vedenie k hudbe, hoci len spievanie, alebo ťukanie do klávesov či búchanie na bubon, má v živote dieťaťa tiež veľký význam. Okrem toho, že si cibrí sluch a rozpoznáva tóny či rytmus, v budúcnosti mu to výrazne uľahčí učenie sa cudzích jazykov.
Keďže deti sú naozaj špongie, začať s cudzím jazykom môžete veľmi skoro. Aj prvé knihy môžete pokojne čítať spolu napríklad v angličtine. U nás si máte z čoho vyberať.
Dnes sme sa venovali motorike a reči. Nie sú to jediné oblasti, ktoré sú pre rozvoj dieťatka v jeho prvých rokoch dôležité, o tých ďalších si povieme zase niekedy nabudúce. My vieme, že rodičia malých detí majú v rukách ich budúce úspechy a sme presvedčení, že aj naše hry a hračky môžu byť vašimi pomocníkmi.
Nový komentár