Aké hry sa hráš, taký žiak budeš
Pridané 2.5.2018 16:15:15 Počet zobrazení 2687
Učenie sa hrou nie je žiadna novinka. Už stáročia sa tak radi učia nielen predškoláci, ale aj staršie deti. A v neposlednom rade aj dospelí :)
Ale späť k našim ratolestiam. Pozrite sa s nami na edukatívne hry, ktoré zabavia aj poučia deti od 3 do 6 rokov, čo je kľúčové obdobie pred povinnou školskou dochádzkou.
Ovocný súboj
Jednoduchú spoločenskú hru loto pochopí každé dieťatko veľmi rýchlo. Každý hráč dostane vlastnú podložku, na ktorej sú zobrazené obrázky. Úlohou hráčov je zaplniť svoju podložku kartičkami so zhodnými obrázkami čo najskôr, ťahaním náhodných kartičiek z kopy.
My sme si vybrali hru Loto foto ovocie. Asi vás teda neprekvapí, čo je zobrazené na podložkách tejto hry. Prednosťou hry je, že ovocie na podložke aj kartičkách je zobrazené prostredníctvom reálnych fotografií. Takto ho deti spoznávajú vo farbách a tvaroch, aké skutočne plody majú.
Ak si myslíte, že dieťatko už pozná všetky druhy ovocia, prejdite na ťažšiu úroveň hry Loto foto ovocie. Na druhej strane podložky sú zobrazené detaily ovocných plodov, ku ktorým je potrebné priradiť ovocie na kartičkách. Výborný spôsob, ako trénovať zrakové vnímanie a sústredenosť detí predškolského veku...
Počuli ste už o serialite?
Serialita znamená postupnosť, schopnosť robiť niečo v presne určenom poradí. Kde všade dieťa využije správne znalosti v tejto oblasti?
Serialita je dôležitá napríklad na to, aby sa dieťa naučilo viazať šnúrky, alebo vyrobiť niečo z papiera. No a na presne určenom postupe krokov je prirodzene založená aj matematika a ďalšie prírodné vedy. Položiť základy seriality v detstve sa tak určite oplatí.
Deťom od troch rokov je veľmi vhodné ponúkať hry, pri ktorých je dôležité sledovať presné poradie predmetov vedľa seba, či lepšie povedané za sebou. Tréning na serialitu umožňuje hra Ovocie a húsenička.
Táto drevená hra obsahuje až 24 kusov ovocia a 10 obojstranných predlôh s presne zobrazeným radom ovocia. Dieťa má za úlohu navliekať na šnúrku ovocie v presnom poradí podľa predlohy. Skvelé je aj to, že pri tom manipuluje s prstami a trénuje svoju jemnú motoriku.
Trénujeme pozornosť
Pozornosť je u detí predškolského veku krátkodobá, čo samozrejme patrí k ich veku. V súčasnosti pribúda počet detí, ktoré s nedostatočnou pozornosťou nastupujú do základných škôl. To im častokrát neumožňuje „držať krok" s rovesníkmi.
Na tréning pozornosti sú vhodné napríklad aj skladačky, pri ktorých má dieťa sledovať určité obrazce.
12 farebných drevených zajačikov môže dieťa ukladať podľa predlôh. Skúsiť môžete tiež hru, pri ktorej po poskladaní zajačikov podľa predlohy jedného presuniete na iné miesto. Prípadne ho odoberiete a spýtate sa, čo sa zmenilo. Takto je dieťa motivované premýšľať a zapájať časti mozgu, ktoré sú zodpovedné aj za pamäť a pozornosť.
Priestorová predstavivosť
Budúce matematické úspechy dieťaťa závisia aj od toho, ako rýchlo a v akom veku podchytí základy matematických predstáv o priestore. Skladanie 3D modelov podľa predlôh naučia deti, čo znamená hore, dolu, vpravo, vľavo a aj to, ako „čítať" 3D obrázky.
Pri hre Postav mesto deti skladajú drevené kocky vedľa seba či na seba presne podľa predlôh nakreslených na kartičkách. Farebné stavby mesta majú zobrazené spredu aj zhora, náročnosť je rôzna. Opäť máte možnosť zahrať sa aj hru „čo sa zmenilo," ak premiestnite niektorú z postavených stavieb.
Usilovný predškolák znamená úspešný žiak
Rodičia a učitelia v škôlkach majú naozaj veľké možnosti, ako ovplyvňovať správny vývoj a tréning mozgu. Preto vyberajme a ponúkajme našim deťom hry a stavebnice, ktoré stimulujú ich myslenie, pozornosť a ruka v ruke aj jemnú motoriku. Už teraz sa tešíme na naše ďalšie generácie úspešných žiakov.
Nový komentár